ABD'den Rusya'ya "Kırım Tatarlarına yönelik baskıları durdurun" çağrısı

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2019, 16:21
Anife Bilal
28 Mart 2019, 16:21

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği, Rusya’yı işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik uygulanan baskıları durdurmaya davet etti.

Büyükelçiliğin Twitter sayfasında yayınlanan açıklamada, “Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı düzenlediği baskın ve korkutma eylemleri bizi çok kaygılandırıyor. Rus yönetimini, Kırım Tatar aktivistler ile gazetecilere yönelik yapılan yasa dışı tutuklamaları, aramaları ve baskıları sonlandırmaya çağırıyoruz.” denildi.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonularak FSB ofisine götürüldü. Aramalar sırasında evde olmayan dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u bulmak için işgalci güçler bir mahalleyi çevirmeye almıştı ve ev sahiplerinin bulunmadığı evlere kapıları kırarak girmişlerdi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarının evlerinde 27 Mart’ta düzenlenen aramalardan sonra gözaltına alınan 20 kişiden 9’u hakkında tutuklama kararı almıştı.

Rus işgalcilerin dün Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü bugün Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı.