ABD’den Rusya’ya çağrı: Kırım’ın işgaline son ver!

Güncel
E. K.
27 Şubat 2020, 11:45
E. K.
27 Şubat 2020, 11:45

ABD, Rusya’yı Kırım’ın işgaline son vermeye çağırdı ve Kırım Ukrayna’nın kontrolüne dönene kadar Rusya’ya uygulanan yaptırımları destekleyeceklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, 26 Şubat’ta Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamada, Kırım’ın Ukrayna’nın toprağı olduğu vurgulanırken, işgal altındaki Kırım’da insan hakları ve özgürlüklerinin ihlal edilmeye devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Rus işgal makamlarının, dini özgürlüklerin kısıtlanması da dahil olmak üzere insan haklarını ve temel özgürlükleri ihlal etmeye devam ettiği belirtilirken, Kırım Tatar halkının temsilcileri de dahil olmak üzere Kırım’dan 80’den fazla kişinin Rusya tarafından hapsedildiği ve bazılarının işgale barışçıl şekilde karşı koyduğu için işkence gördüğü ifade edildi.

Kırım Tatarlarının evlerine ve camilere haksız baskınların devam ettiği ve onlara yönelik sindirme politikasının sürdüğü ve kültürel etkinliklerin yasaklandığı ifade edilen açıklamada, Kırım Tatar halkının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi’ne yönelik yasağın da devam ettiği hatırlatıldı.

Bunun yanı sıra Pompeo, 20 bin Kırımlı gencin yasa dışı şekilde Rus ordusuna alındığını kaydetti.

Rusya’yı Kırım’ın yasa dışı işgaline son vermeye çağıran Pompeo, Rusya’nın yalan ve dezenformasyona dayanarak yarımadadaki yasa dışı yönetimi meşrulaştırma girişimlerine devam ettiğini belirterek, “Çabaları başarısızlığa mahkumdur. Dünya, Rusya’nın Ukrayna’ya istilasını asla unutmayacak. ABD, Rusya’nın Kırım’daki yasadışı eylemlerini ve Donbas da dahil olmak üzere Ukrayna’ya karşı devam eden saldırgan eylemlerini kınıyor ve Kırım Ukrayna’nın kontrolüne dönene ve Minsk Anlaşmaları kapsamındaki taahhütler tam olarak yerine getirilene kadar Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları desteklemeye devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

KIRIM’IN RUS İŞGALİNE DİRENİŞ GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere 26 Şubat 2014 tarihinde, 15 bine yakın Kırım Tatarı, binlerce Ukrain ve Kırım’da yaşayan diğer millet temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin çağrısı üzerine Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde toplanarak Rusya yanlısı hain Kırımlı milletvekillerinin Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasına ilişkin Anayasaya aykırı kararları kabul etmesini engelledi.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım’ın sivil toplumu, Rusya’nın ve Kırım’daki ajanlarının, güya Kırım’ın gönüllü olarak Rusya’ya “geçişinin” taklidini yapmayı planladığı parlamento toplantısının düzenlenmesini engelleyerek barışçıl şekilde Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savundu.

Ancak 27 Şubat 2014 sabah saatlerinde Putin, Kırım’ın şiddet kullanılarak işgal edilmesi senaryosunu uygulamaya başladı. Bunun sonucunda yarımadadaki şehirlerin tüm caddeleri ve büyük karayollarını Rus askerler doldurdu. Rus askerler idari binaları işgal etti, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin üslerini kuşattı, deniz limanlarını ve havaalanlarını ele geçirdi.

Kırımlıların şiddete dayanmayan toplu direnişi maalesef, artık 6 yıldır devam eden Kırım’ın geçici işgalini önleyemedi. Kırım’ın yerli halkı Kırım Tatarları, yüz binlerce Ukrain ve Ukrayna’ya sadık kalan Kırım’da yaşayan diğer milletlerin temsilcileri, Rus işgalcilerin elinde esir kalmaya devam ediyor.