ABD'den Rusya ve Çin'e tepki: "veto kararı utanç verici"

22 Aralık 2019, 10:48

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya ve Çin’e tepki göstertdi.

Pompeo, Rusya ve Çin’in Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasına 2014 yılından bu yana olanak sağlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, (BMGK) kararının yenilenmesini veto etmesinin ardından yazılı bir açıklama yaparak, “Rusya ve Çin’in milyonlarca insana ulaşacak insani yardımların önünü açan BMGK karar tasarısını veto etmesi utanç vericidir.” diye kaydetti.

Rusya’nın 14’üncü, Çin’in ise 8’inci kez Suriye’ye insani yardımların önünü açan bir karar tasarısını reddettiğine dikkat çeken Bakan Pompeo, şu ifadelerde bulundu: “Her iki ülke de Şam’daki ortaklarına destek sağlamayı ve olanların üstünü örtmeyi, zorlu kış şartlarında hayatta kalmaya çalışan milyonlarca masum sivilin hayatına tercih etmiştir. Ayrıca bu ülkeler İdlib’de Esed rejimi ve Rus ordusunun saldırılarını destekleyerek, sivillerin hayatını tehlikeye atmaktadır.”

RUSYA VE ÇİN’DEN VETO

Almanya, Belçika ve Kuveyt tarafından Rusya ile uzun süren müzakerelerin ardından, yıl sonuna kadar yenilenmesi gereken karar, 21 Aralık 2019’da BMGK’de oylamaya sunulmuştu.

Rusya, yardımların gönderildiği sınır kapılarının sayısının azaltılmasını isteyerek yapılan çeşitli tekliflere rağmen ikna edilememiş ve Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasına 2014 yılından bu yana olanak sağlayan BMGK kararının yenilenmesini Çin ile veto etmişti.

BMGK kararı yenilenemediği için 10 Ocak 2020’ye kadar herhangi bir önlem alınamazsa 2’si Türkiye’den olmak üzere 4 sınır kapısı Suriye’ye insani yardımların girişine kapatılacak.

ABD
BMGK
Çin
insani yardım
Rusya
Suriye
veto