ABD'den Rusya'nın Amerikan muhrip gemisinin Rus karasularına girmesi iddialarına yalanlama

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ekim 2021, 12:04
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ekim 2021, 12:04

ABD Donanması, Rus Savunma Bakanlığının iki ülke savaş gemileri arasındaki yaşanan etkileşimi hatalı aktardığını ve bir Amerikan gemisinin Rus karasularına girmediğini öne sürdü.

Moskova, Rusya ve Çin’in Japon Denizi’nde tatbikat yaptığı sırada bölgeye Amerikan muhrip gemisi USS Chafee gemisinin girdiğini duyurarak, Rus Pasifik Filosu’na ait Amiral Tributs gemisinin söz konusu Amerikan gemisine önleme yaptığını iddia etti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanması, Rusya’nın bu iddiasını yalanladı.

ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, iki donanma gemisi arasındaki etkileşimin Rusya Savunma Bakanlığınca yanlış şekilde duyurulduğu, USS Chafee muhribinin 15 Ekim 2021’de Japonya Denizi’nde uluslararası sularda rutin operasyonlar yürütmek amacıyla helikopter uçuşuna hazırlanırken, geminin 65 metre yakınına kadar bir Udaloy sınıfı Rus muhribinin yaklaştığı öne sürüldü.

Amerikan gemisinin uluslararası sularda ve uluslararası hukuka uygun harekat ettiğini ifade eden ABD Donanması açıklamasında, Rusya’nın o günün ilerleyen saatlerinde o sahada Havacı ve Denizcilere Uyarı (NOTAM/NOTMAR) yayınlamış olsa da etkileşim sırasında NOTAM/NOTMAR’ın yürürlükte olmadığı belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı, USS Chafee’nin iki gemi arasındaki mesafe 60 metreden daha aza indiğinde rotasını değiştirdiğini iddia ederek bu karşılaşmanın Japon Denizi’nin batısındaki Vladivostok’un güneyinde buluan Büyük Petro Körfezi’nde yaşandığını, takriben 50 dakika sürdüğünü savundu. Rus medyası ise Rusya Savunma Bakanlığının gün içinde olay nedeniyle ABD askeri ataşesini bakanlığa çağırdığını duyurdu.