ABD'den Rus bankalarının yöneticilerine ve televizyon kanallarına yaptırım!

Ekonomi
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 10:30
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 10:30

ABD’den Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar geldi. Rusya’nın en önemli iki bankasının yönetim kurulu üyeleri, bir Rus devlet bankası ile 10 bağlı kuruluşu, bir savunma şirketi ve üç televizyon kanalı yaptırım listesine eklendi.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığından 8 Mayıs 2022 tarihinde yapılan açıklamada, Rusya’nın savaşı sürdürme kabiliyetinde önemli yer tutan kişi ve kuruluşların yaptırım listesine eklendiği duyuruldu.

ABD’NİN YAPTIRIM LİSTESİNDE HANGİ RUS BANKALARI VE TELEVİZYON KANALLARI VAR?

Rusya’nın önemli bankalarından Sberbank’ın 8, Gazprombak’ın 27 yönetim kurulu üyesinin yaptırım listesine alındığı belirtilen açıklamada devlete ait Moskova Sanayi Bankası ile 10 iştirakine de yaptırım uygulayacağı duyuruldu. Ayrıca devlet destekli savunma şirketi Promtekhnologiya’nın ve devlet kontrolündeki 3 televizyon kanalının da yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Rusya ve Rus seçkinlerinin yaptırımlardan kaçınmalarını önlemek için de harekete geçildiği ifade edilen açıklamada, ABD vatandaşlarının Ruslara muhasebe ve danışmanlık hizmetleri vermesinin yasaklandığı duyuruldu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya’nın ekonomisini ve Ukrayna’ya saldırmak için ihtiyaç duyduğu hizmetler ile teknolojilere olan erişimini daha da kısıtladıklarını söyledi.