ABD'den Putin'in yakın çevresinden iş adamı Prigojin'in şirketlerine yaptırım

Güvenlik
E. K.
24 Eylül 2020, 11:04
E. K.
24 Eylül 2020, 11:04

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresinden iş adamı Yevgeniy Prigojin’in yönettiği bazı şirketlere ve şirket yöneticilerine yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığından 23 Eylül 2020 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, Prigojin’in Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerinde yer alan, Rusya Federal Güvenlik Servisinin faaliyetlerine yardımcı olma veya yaptırımlardan kaçınma faaliyetlerine katılan 7 şirket ve 8 kişiye yaptırım uygulandığı ifade edildi.

ABD’DEN PUTİN’E YAKIN RUS OLİGARKA YAPTIRIM

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Yevgeniy Prigojin, kötü siyasi ve ekonomik etkisini tüm dünyaya yaymak için uluslararası bir destekçiler ağına sahip. ABD, Prigozhin’in küresel operasyon yürütme yeteneğini hedeflemeye devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Rus iş adamı Yevgeniy Prigojin, Kremlin’in uluslararası operasyonel ağlarından Kırım’dan Suriye’ye kadar gayriresmi faaliyetlerde bulunan Rus paralı şirketi Wagner’in kurucusu olarak biliniyor.

Prigojin’in, “trol çiftliği” olarak bilinen İnternet Araştırma Ajansı’nın (IRA) lideri ve finansörü olduğu kaydedilen açıklamada, IRA’nın, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere yabancı ülkelerdeki siyasi gerilimleri ve bölünmeleri şiddetlendirmek için operasyonlar yürüttüğü belirtildi.

Ayrıca, Yevgeniy Prigojin’in Ukrayna, Suriye, Sudan, Libya ve Mozambik gibi ülkelerde operasyonlar yürüten ve ABD tarafından daha önce yaptırım listesine eklenmiş Rus paralı savaşçı şirketi Wagner’in de yöneticisi ve finansörü olduğuna inanıldığı kaydedildi.

7 ŞİRKET VE 8 KİŞİ YAPTIRIM LİSTESİNDE

Açıklamada, değerli maden ve elmas sektöründe bulunan Rusya merkezli M-Finans, CAR merkezli Lobaye Yatırım, St. Petersburg merkezli Okeanos, Finlandiya merkezli lojistik ve yatırım şirketleri GCH Finland OY, Optima Freight OY, Unicum Trade OY ve Acex OY’a yaptırım uygulandığı belirtildi.

Bunun yanı sıra söz konusu şirketlerin tüm yöneticilerinin de yaptırım listesine eklendiği ve bu isimlerin Prigozhin ile doğrudan ilişkisi olduğu belirtildi. Yaptırım uygulanan isimler arasında Sankt Petersburg’dan Boris Gaykoviç, Yelena İvanova, Nadejda Kuçumova, Vladislav Zanin; CAR’da ikamet eden Aleksandr Kuzin, Dmitriy Sıtıy ve Yevgeniy Hodotov; Finlyandiya’da Nikita Kovalevskiy (Finlyandiya vatandaşlığına sahip) yer aldığı kaydedildi.