ABD'den kritik YPG/PKK açıklaması

Güncel
Ömer Cihad Kaya
23 Mayıs 2019, 18:26
Ömer Cihad Kaya
23 Mayıs 2019, 18:26

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Temsilciler Meclisindeki oturumda YPG/PKK’ya dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Kongrede katıldığı oturumda, “Başkan Donald Trump, YPG ve PKK arasındaki siyasi bağın farkında” diyen Jeffrey, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

İKİNCİ BİR KANDİL UYARISI

Terör örgütü PKK’nın Suriye’nin kuzeydoğusunda ya da başka bir bölgesinde saldırı pozisyonuna geçmesinin “İkinci bir Kandil Dağı durumunun” yaşanacağını vurgulayan Jeffrey,
Türkiye’nin hala Suriye kaynaklı olası tehditlerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

ABD Suriye özel temsilcisi Jeffrey’e ayrıca, Ankara ile Washington arasında Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge konusundaki görüşmelerde “Trump Erdoğan’a neyin sözünü verdi? Görüşmelerde ne gibi bir ilerleme kaydedildi?” diye soruldu.

JEFFREY, TÜRKİYE’NİN ESED REJİMİ VE RUSYA’YA KARŞI DURDUĞUNU VURGULADI

İdlib’de artan rejim saldırıları da oturumun gündemdeydi. Jeffrey, Türkiye’nin İdlib’de asker bulundurmak suretiyle bölgedeki pozisyonlarını güçlendirdiğini ve Rusya ve Esad rejimine karşı durduğunu ifade etti. Bölgede ateşkesin devamı için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.

Rusya destekli Esed rejimi özellik İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesinde sivil halkı uzun bir süredir hedef almış durumda.