ABD'den iki devriye botu Ukrayna donanmasına dahil edildi

22 Ekim 2019, 17:02

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın açıklamasına göre, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Ocean Freedom adlı kargo gemisi, donanma envanterine katılacak olan iki ada sınıfı devriye botla birlikte Odesa Limanı’na ulaştı.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodnyuk, eğitimli Ukraynalı mürettebata sahip iki teknenin Ukrayna Donanması’nın yeteneklerini güçlendireceğini ifade etti. ABD Sahil Güvenliği’ne göre, modernizasyon ve Ukraynalı denizcilerin eğitimi de dahil olmak üzere teknelerin toplam maliyeti yaklaşık 10 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Envantere alınan botlar ile ilgili Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise, “Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcileri, Amerika Birleşik Devletleri ve gemi mürettebatının personeli, ulusal filonun yeni savaş birimlerini karşılamak üzere Ukrayna’ya geldi. Botlar denize indirildikten sonra limana çekilecek. İşlemlerin  amamlanmasının ardından, Ukrayna mürettebatı ile birlikte ada sınıfı devriye botları, Karadeniz ve Azak Denizi sularında güvenliği sağlamak için yola çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

BOTLAR YENİ İSİM VE KUYRUK NUMARASI ALDI

Amerikan ada sınıfı iki devriye botu resmen ABD’nin Maryland eyaletinde Baltimore’da bulunan deniz üssünde 27 Eylül 2018’de Ukrayna’ya transfer edilmişti. Tamamlanan transferden sonra devriye botları Slavyansk (P190) ve Starobelsk (P191) şeklinde yeni isimler ve kuyruk numaralarını aldı.

ABD
devriye botu
Ukrayna
Ukrayna donanması
Bunlara da bakın: