ABD’den 3 Rus şirketine yaptırım

Ekonomi
Ozan Barış Erim
14 Şubat 2020, 17:17
Ozan Barış Erim
14 Şubat 2020, 17:17

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi kanununa uygun olarak 3 Rus şirketine yaptırım uyguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaptırım listesine alınan 3 Rus şirketinin “Şipunov KPB Enstrüman Tasarım Bürosu”, “NPO Maşinostroyeniya” ve “Kumertau Havacılık İmalat İşletmesi” olduğu belirtildi. Yaptırım kararı, İran, Kuzey Kore ve Suriye yönelik uygulanan kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi kanuna uygun olarak kabul edildi. Kanun, bu ülkelere nükleer, kimyasal, bakteriyolojik silah geliştirmeye yardımcı olacak teknolojilerin aktarılmasını yasaklıyor.

RUSYA: BİR RUSOFOBİ DALGASI DAHA

Öte yandan Rusya’nın Washington Büyükelçiliği, ABD’nin Rus savunma şirketlerine karşı yeni yaptırımlarını “sıradaki Rusofobi dalgası” olarak nitelendirdi. Rus Büyükelçiliği, ABD’nin yaptırımların uygulanması için nedenlerin kanıtını sunmadığını ileri sürdü. Yapılan açıklamada, “Bu yaklaşımda, uluslararası savunma teknolojileri pazarında dar konjonktürel çıkarları sağlama girişiminin yanı sıra, bir başka Rusofobi dalgasını görüyoruz” ifadelerine yer verildi.