ABD'deki Türk toplumundan, FETÖ'cülerin Türkiye'yi karalama kampanyasına protesto

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Mart 2021, 10:10
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Mart 2021, 10:10

ABD’nin New York kentindeki Türkler, FETÖ’cülerin Türkiye’yi karalamaya yönelik verilen reklamını protesto etti. FETÖ’cülerin reklamı, Türk toplumunun gösterdiği tepki üzerine kaldırıldı.

ABD’nin New York kentinde, FETÖ mensubu derneğin Manhattan Times Meydanı’ndaki dijital ekrana verdiği Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik karalamaların olduğu sözler içeren ilan, Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Türk toplumundan vatandaşların protestosuna neden oldu. AA’nın bugünkü haberine göre, TASC Eşbaşkanı Halil Mutlu, FETÖ mensuplarının Türkiye’ye yönelik karalama kampanyasını içeren reklamının Türk-Amerikan toplumunu çok öfkelendirdiğini belirtti. Mutlu, “ABD’de yaşayan Türk toplumu üyeleri ilanı yayımlayan reklam şirketini telefon ve e-posta ile protesto yağmuruna tuttu.” diye konuştu.

YÜZLERCE VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ, İLAN KALDIRILDI

Yüzlerce Türk vatandaşının tepkisinin yanı sıra TASC yönetimi olarak ilanı veren reklam şirketi yöneticilerine ulaştıklarını kaydeden Mutlu, şunları aktardı:

“Onlara FETÖ denilen örgütün, başta Türkiye’deki darbe kalkışması olmak üzere tüm faaliyetlerini ve karanlık yüzünü anlattık. Bize, bunlardan haberdar olmadıklarını, sadece ticari bir kuruluş olarak verilen reklamı yayınladıklarını söylediler. Biz de tamamen çarpıtmadan ibaret bu reklamın Türk-Amerikan toplumunu incittiğini ve eğer kaldırmazlarsa iftiradan dava açacağımızı belirttik. Türk toplumunun kararlığını görünce ilanı kaldırdılar.”

“ABD’DE DAVASINA DAHİP ÇIKAN TÜRK DİASPORASI VAR”

TASC Başkan Yardımcısı İsrafil Demir ise Türk Amerikan toplumunun FETÖ mensuplarının karalama kampanyasına karşı sesini yükseltmesinden gurur duyduğunu belirterek, “ABD’de artık haksızlığa karşı tek ses olan, cesurca tepkisini gösteren, davasına sahip çıkan bir Türk diasporası oluşuyor. Bu ilana karşı gösterdiği tepki ile Türk-Amerikan toplumu bunu kanıtladı.” dedi.