ABD’deki seçimlerde Rus parmağı meselesi: Özel Yetkili Savcı Mueller soruşturmayı tamamladı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 13:46
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 13:46

ABD’de 2 yıldır sürmekte olan Amerikan seçimlerine Rus müdahalesine ilişkin soruşturmayı tamamlayan Özel Yetkili Savcı Robert Mueller, dosyayı ABD Adalet Bakanlığına teslim etti.

Medyada “Rusya soruşturması” olarak da bilinen soruşturmayla ilgili olarak Adalet Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yayımlandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın kazandığı 2016 başkanlık seçimlerinde siber saldırılarla Rus müdahalesinin bulunup bulunmadığının araştırıldığı soruşturmayı yürüten Robert Mueller’in takriben 2 yıldır süren soruşturmasını tamamladığı belirtildi.

Bu haftasonu soruşturma sonuçlarıyla ilgili komitelere birer rapor gönderileceği duyurulurken, Amerikan medyalarında Adalet Bakanlığının bu soruşturma dosyasına göre hareket edeceğine ilişkin yorumlar dile getirildi. Hangi kısımlarının kamuoyuna açıklanacağının tartışıldığı dosyanın özellikle ABD Başkanı Trump ve yakın çevresindeki bazı isimlerle ilgili bilgi ve belgelerle ilgili kısımlarının gizli kalıp kalmayacağı konuşuluyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, soruşturmanın sona ermesine dair yaptığı açıklamada şimdiki adımın Adalet Bakanı William Barr’a kaldığını, sürecin devamını ilgiyle beklediklerini ancak Özel Yetkili Savcının raporuyla ilgili Beyaz Saray’a henüz brifing verilmediğini söyledi.