ABD'deki Ermenilerden Türk restoranına alçak saldırı!

06 Kasım 2020, 11:32

ABD’nin Los Angeles şehrinde, Türkler tarafından işletilen Cafe İstanbul, 8-9 kişilik Ermeni grup tarafından yağmalandı. İşletmedeki Türklere saldırı düzenleyen Ermeniler, maddi hasara sebep oldu. Türkiye’nin Vaşhington (Washington) Büyükelçisi Serdar Kılıç Ermenilerin Türk işletmeye yönelik saldırısına ilişkin bir kınama mesajı yayımladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Beverly Hills şehrinde Ermeniler, 4 Kasım saat 21.00 sıralarında Türk restoranına saldırı düzenledi. Saldırı, 15-20 kişiden oluşan bir grup Ermeni tarafından, sekiz yıldır faaliyet gösteren Cafe İstanbul’a gerçekleştirildi.

SALDIRGANLARIN KİMLİKLERİ RESMİ OLARAK TESPİT EDİLMEDİ

Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğu görevini yürüten Can Oğuz, saldırganların kim olduklarının resmî olarak henüz tespit edilmediğini ifade etti. Başkonsolos Can Oğuz, Cafe İstanbul’un bir süredir tehdit edildiğini ve bu durumun yetkililere önceden ihbar edildiğini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN VAŞHİNGTON BÜYÜKELÇİSİNDEN KINAMA

Türkiye’nin Vaşhington (Washington) Büyükelçisi Serdar Kılıç, Ermeni grup tarafından gerçekleştirilen çirkin saldırıyı şiddetle kınadı. Büyükelçi Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Beverly Hills’de bir Türk Amerikalının sahibi olduğu işletmeye aşırılık yanlısı Ermeni grupların saldırısını şiddet ve nefretle kınıyorum. Federal ve yerel makamları, ABD’nin asli unsurlarından olan Türk Amerikalıların hukukunu korumaya ve suçluları cezalandırmaya çağırıyorum.” dedi.

“ABD’NİN ANAYASAL TEMİNATI ÇİĞNENDİ”

Türk-Amerikan toplumunun saldırıya uğrayan kardeşleri ile manevi dayanışma halinde olduğunu vurgulaya Büyükelçi Serdar Kılıç, “Irkçı nefret suçu niteliğindeki ve ABD’nin anayasal teminatı altındaki temel değerlerinin çiğnendiği bu hain saldırının faillerinin bulunarak, süratle cezalandırılmasını beklediklerini ifade ediyor.” diye konuştu.

Ayrıca, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosluğunun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da “Beverly Hills’teki İstanbul Cafe adlı vatandaşımıza ait restoranın dün akşam (4/11) nefret saldırısına uğraması üzerine olay yerini ziyaret ettik, geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.” denildi.

SALDIRI NEFRET SUÇU DAHİLİNDE İNCELENECEK

Polis ekiplerinden edinilen bilgiye göre saldırının nefret suçu olarak inceleneceğini kaydeden Can Oğuz, söz konusu saldırıların 1980’li senelerde Los Angeles eyaletinde diplomatların öldürüldüğü olayları anımsattığına dikkat çekti. Can Oğuz, Türk vatandaşlarının olayı takip etmeleri gerektiğini belirterek, başkonsolosluğunda söz konusu saldırının peşini bırakmayacağını söyledi. Güney California Amerikan Türk Derneği’nin başkanlığını üstlenen Nilay Senel Nylund, Cafe İstanbul’a yönelik saldırının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini, Türklere ait mekânların son dönemde birçok kez tehdit edildiğini söyledi.

ABD
Ermeniler
saldırı
Bunlara da bakın: