ABD'de kundaklanan cami ağır hasar gördü

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 12:14
Mehmet Berk Yaltırık
14 Mayıs 2019, 12:14

ABD’nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde 13 Mayıs 2019 tarihinde kundaklama sonucu yanan Diyanet Camii’nde büyük çapta maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğinden konuyla ilgili açıklama yapılarak yangına dair yürütülen soruşturmanın ardından yangının kundaklama sonucu meydana geldiğinin tespit edildiği, yetkililerin faillerin yakalanması ile ilgili çalışmaları sürdürdüğü ve para ödülü konulduğu duyuruldu.

Yangının caminin giriş kısmında kundaklama sonucu başlayarak dış cepheden üçüncü kata kadar ulaştığı, herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu olmasa da büyük çapta maddi hasar meydana geldiği belirtildi. Yangının söndürülmesi esnasında kullanılan tonlarca su nedeniyle binanın yanmayan büyük kısmında da buna bağlı hasarların meydana geldiği söylendi.

Gelişmelerin New York Din Hizmetleri Ataşeliği ve Washington Din Hizmetleri Müşavirliği başta olmak üzere ilgili misyonlar tarafından yakından takip edildiği belirtilerek söz konusu olayın ABD’deki Türk toplumunun derin üzüntü duyduğu ifade edildi.