ABD: Çubarov hakkındaki hüküm, Kırım'ın işgaline karşı çıkanları susturma çabasıdır

Haberler
E. K.
04 Haziran 2021, 14:15
E. K.
04 Haziran 2021, 14:15

ABD’nin AGİT Temsilci Yardımcısı Courtney Austrian, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov hakkında gıyaben alınan 6 yıl hapis cezası kararı ve Kırım.Hakikat ajansı serbest muhabiri, Ukrayna vatandaşı Vladıslav Yesıpenko’nun işgalcilerce alıkonulmasından endişe duyduklarını kaydetti.

ABD’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Temsilci Yardımcısı Courtney Austrian, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov hakkında gıyaben alınan 6 yıl hapis cezası kararının; Rusya’nın, Kırım’ın işgaline karşı çıkanları susturma ve terör ve baskı atmosferi yaratma çabalarının sadece son örneği olduğunu ifade etti.

ABD’NİN AGİT TEMSİLCİSİ, KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’A VERİLEN HAPİS KARARINI KINADI

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Daimi Konseyinin Viyana’da 3 Haziran 2021 tarihinde yapılan toplantısında konuşanAustrian, “Geçen hafta, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un gıyabında yargılanması da dahil olmak üzere Rusya’nın Kırım Tatar liderlerine yönelik baskı ve yıldırma çabalarını kınadık. Rusya kontrolündeki Kırım Yüksek Mahkemesi’nin Salı günü Çubarov’u siyasi güdümlü suçlamalarla altı yıl hapis ve 200 bin ruble para cezasına çarptırma kararını öğrendiğimizde şok olduk. Bu, Rusya’nın Kırım’ı işgaline karşı çıkanları susturma ve terör ve baskı atmosferi yaratma çabalarının sadece son örneğidir.” şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra, Kırım.Hakikat ajansı serbest muhabiri, Ukrayna vatandaşı Vladıslav Yesıpenko’nun Kırım’da işgalcilerce alıkonulması olayından endişe duyduklarını ifade eden Austrian, ABD’nin Yesıpenko’nun derhal serbest bırakılmasını talep ettiğini belirtti. Vladıslav Yesıpenko Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde işgalci güçlerce yasa dışı olarak alıkonulmuştu. Akmescit’teki (Simferopol) sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 30 Nisan 2021 tarihinde aldığı kararla Ukraynalı gazetecinin tutukluluk süresini 11 Temmuz’a kadar uzattı.

Rusya’yı Kırım’ı işgalini sonlandırmaya, Kırım Tatarlarına, etnik Ukrainlere ve diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik baskısına son vermeye ve alıkonulan tüm Ukraynalı siyasi tutsakları serbest bırakmaya çağıran ABD’nin AGİT Temsilci Yardımcısı, işgalci devlet Rusya’ya üç Minsk Anlaşmasının da imzacısı olarak yükümlülüklerini yerine getirme, askerlerini ve donanımını Ukrayna’nın doğusundan çıkarma çağrısında bulundu.

Austrian, Amerika Birleşik Devletlerinin, karasuları da dahil Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde egemenliğine, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne tam destek verdiğini belirterek, Rusya’nın Kırım’ı işgalini tanımadıklarını ve asla tanımayacaklarını, yaptırımların da Rusya Minsk taahhütlerini tam olarak yerine getirene ve Kırım’ın kontrolünü Ukrayna’ya geri verene kadar yürürlükte kalacağını ifade etti.

İŞGALCİLERDEN KTMM BAŞKANINA 6 YIL HAPİS CEZASI

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Yüksek Mahkemesi, 1 Haziran 2021 tarihinde yapılan duruşmada KTMM Başkanı Refat Çubarov’un 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu binası önünde güya “toplu kargaşa organize etmekten” suçlu bulunduğunu açıkladı. İşgalci mahkeme, gıyaben yargılanan Refat Çubarov hakkında 6 yıl hapis cezası, 200 bin para cezası ve 200 saat zorunlu kamu hizmeti cezası kararı aldı.

SÖZDE SORUŞTURMA KOMİTESİNDEN SUÇLAMA

Kırım’da Sözde Soruşturma Komitesi, 31 Mart 2020 tarihinde, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a “suçlama” yöneltti. İşgalci yönetimin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, “Çubarov, Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor.” ifadelerine yer verildi.

Sözde Soruşturma Komitesi, Refat Çubarov’un 25 Şubat 2014 tarihinde yardımcısı olan Ahtem Çiygöz’e, Kırım Parlamentosu binası önünde “toplu kargaşayı organize etme talimatı” verdiğini ileri sürdü. İşgalciler, KTMM Başkanı Refat Çubarov’a; Rusya Ceza Kanunu’nun 212. maddesinin 1. fıkrası (şiddet içeren toplu kargaşa organize etmek), 280. maddesinin 1. fıkrası (Rusya’nın toprak bütünlüğünü ihlal etmeye amaçlayan eylemlere çağrı) ve 280.1. maddesinin 2. fıkrası (Rusya Federasyonu’nun toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemlerde bulunma çağrıları) çerçevesinde sözde suçlama yöneltti.

SÖZDE 26 ŞUBAT DAVASI

Hatırlanacağı üzere, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisinin karşı karşıya geldiği büyük miting yapıldı. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

Ardından sözde yönetim bahse konu mitingden dolayı “toplu kargaşa” gerekçesiyle Kırım Tatarlarına baskı aracı olarak sözde “26 Şubat davası”nı başlattı. Kırım’ın Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bırakılırken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde “kargaşa organize etmek” suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlandı.

Kırım Yüksek Mahkemesi, 20 Temmuz 2016 tarihinde yaptığı duruşmada, “26 Şubat davalarını” ayırmaya, yani 26 Şubat 2014 tarihinde miting organize etmek suçuyla yargılanan Ahtem Çiygöz ve mitinge katılmakla suçlanan gençleri birbirinden ayrı şekilde yargılamaya karar verdi. 13 Eylül tarihinde söz konusu karara itiraz dilekçesi incelendi, ancak Rus hakimler dilekçeyi reddederek önceki mahkemenin kararını onadı.

11 Eylül 2017 tarihinde Kremlin kontrolündeki mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz’ü 8 yıl hapse mahkum etti. Türkiye Cumhurbaşkanı başta olmak üzere birçok kişinin çabası sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Ahtem Çiygöz serbest bırakılarak Türkiye’ye götürüldü. 27 Ekim’de Ahtem Çiygöz Ukrayna’ya döndü.

Akmescit’teki sözde Merkez Bölge Mahkemesi 19 Haziran 2018 tarihinde, Ali Asanov ve Mustafa Degermenci hakkında 4 yıl 6 ay, Arsen Yunusov ve Eskender Kantemirov hakkında 4 yıl, Eskender Emirvaliyev hakkında 3 yıl 6 ay şartlı hapis ve hepsine 3 yıl denetimli serbestlik kararını verdi.