ABD: Çin, Rusya'ya silah yardımı yaparsa veya yaptırımları delerse sonuçları olur

Ekonomi
qha muhabir
15 Mart 2022, 10:41
qha muhabir
15 Mart 2022, 10:41

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Çin’in Rusya’ya askeri malzeme desteği vermesi ve Rusya’ya uygulanan yaptırımları delmesi halinde Pekin için bu durumun sonuçlarının ağır olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Çin’den askeri malzeme talebinde bulunduğuna ilişkin iddialara değinerek Çin’in, Rusya’ya askeri malzeme desteği vermesi ve Rusya’ya uygulanan yaptırımları delmesi halinde sonuçları olacağı konusunda uyarıldığını aktardı. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, benzer şekilde Pekin yönetimine uyarıda bulundu.

ROMA’DAKİ GÖRÜŞMEDE ÇİN UYARILDI

Jen Psaki, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı’nın Roma’da yaptığı görüşmeye işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

Sullivan, burada açıkça, Çin’in Rusya’ya askeri yardım ve diğer yardımlar vermesinin yaptırımların delinmesi ve savaşın desteklenmesi anlamına geldiğini ve bunun sonuçları olacağı konusunda Çin’i uyardı. Ancak bu sonuçların ne olacağı konusunda detay veremem. Bu konuda ortak ve müttefik ülkeler ile görüşüyoruz.”

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DA UYARI YAPTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da düzenlediği günlük basın toplantısında, Jake Sullivan’ın Çinli yetkili Yang Cieçı ile Roma’daki görüşmesinde, Ukrayna meselesini geniş bir şekilde ele aldığını belirterek “Çin, Rusya’ya askeri anlamda ya da yaptırımları delecek şekilde yardım ederse bunun sonuçları olur” şeklinde konuştu.