ABD: Çin'in Houston Başkonsolosluğu, casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığı merkeziydi

24 Temmuz 2020, 17:28

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Houston Başkonsolosluğunun “casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığı merkezi” haline geldiği gerekçesiyle kapatma kararı aldıklarını açıkladı. Pompeo, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i “çökmüş bir totaliter ideolojinin fanatiği” olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin yönetiminin kendi halkından korktuğunu ifade ederek, “Çin Komünist Partisi, herhangi bir yabancı düşmandan daha çok Çin halkının samimi fikirlerinden korkuyor. ABD Çin halkıyla iş birliği yapmalı ve onları güçlendirmeli.” diye konuştu.

ÇKP’NİN EYLEMLERİ DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin konusunda ABD ile aynı noktada duran ülkelere yönelik olarak da “Dünyanın özgür milletleri olarak Çin Komünist Partisinin davranışlarına ilişkin daha yaratıcı ve iddialı yollar izlemeliyiz. Pekin yönetiminin eylemleri halklarımızı ve refahımızı tehdit ediyor.” ifadelerini kullandı.

“HUAWEİ, ULUSAL GÜVENLİK TEHDİTİ”

Pompeo, Çin ile yapılan iş birliğinin diğerlerine benzemediğini belirterek, “Buna en iyi örnek Huawei. Huawei’ye masum bir telekomünikasyon firması gibi davranmayı bıraktık ve artık bu firmaya gerçek adıyla, ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olarak hitap ediyor ve ona göre davranıyoruz.” diye konuştu.

“CASUSLUK VE FİKRİ MÜLKİYET HIRSIZLIĞI MERKEZİ İDİ”

Pompeo, Çin’e karşı daha agresif önlemler almaya başladıklarını ve bu hafta, Çin’in Houston Başkonsolosluğunu “casusluk ve fikri mülkiyet hırsızlığı merkezi” olarak kullanıldığı gerekçesiyle kapattıklarını ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vebin ise kararın uluslararası ilişkilerin temel normlarına aykırı olduğunu söyleyerek, “Bu adım, Çin ve Amerikan halkları arasında kurulan köprünün yıkılması anlamına geliyor.” demişti.

ABD
Çin