ABD, Birleşik Krallık ve Almanya'dan Rusya'ya, Navalnıy'ın serbest bırakılması için çağrı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 18:08
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2021, 18:08

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy dün Berlin’den Moskova’ya döner dönmez gözaltına alındı. ABD, Birleşik Krallık ve Almanya Navalnıy’ın derhal koşulsuz şartsız serbest bırakılması için Rusya’ya çağrıda bulundu.

Geçen Ağustos ayında şüpheli bir şekilde zehirlenerek aylarca komada kalan Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, tedavi gördüğü Almanya’nın başkenti Berlin’den Moskova’ya döndü. Rus lideri taşıyan uçak, dün gece saatlerinde Moskova’daki Şeremetyevo Havalimanı’na inerken, beraberindeki gazetecilerle birlikte pasaport kontrolünden geçen Navalnıy, kontrol esnasında polislerce gözaltına alındı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, Moskova yönetimine tepki gösterdi. Pompeo, Moskova’da gözaltına alınan Rus muhalif Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması için Rusya’ya çağrıda bulundu.

ABD DIŞİŞLERİ: NAVALNIY’IN DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ

Pompeo, Rusya’ya çağrı yaptığı açıklamasında, “ABD, Aleksey Navalnıy’ın Rusya tarafından gözaltına alınmasını şiddetle kınıyor. Navalnıy’ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI: ANLAŞILMAZ BİR DURUM

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Berlin’den Moskova’ya geldiği sırada gözaltına alınan Rus muhalif Navalnıy’ın, serbest bırakılması için yazılı açıklama yaptı. Moskova yönetimine tepki gösteren Alman Bakan Maas, Navalnıy’ın iyileştikten sonra Rusya’ya dönmek için bilinçli bir karar verdiğini söyledi. Bakan Maas, “Rus makamlarının, onu gelir gelmez tutuklamaları tamamen anlaşılmaz bir durum. Rusya, kendi anayasasına ve uluslararası yükümlülüklere göre, hukukun üstünlüğünü ve medeni hakların korunmasını sağlamalıdır. Elbette bu ilkeler, Aleksey Navalnıy için de uygulanmalıdır. Navalnıy, derhal serbest bırakılmalıdır.” dedi. Navalnıy’ın Rusya’da ciddi bir zehirli saldırının mağduru olduğunu vurgulayan Maas, Rusya’nın bu saldırıyı tam olarak soruşturması ve failleri adalete teslim etmesi için elinden gelen her şeyi yapmasını beklemeye devam ettiklerinin altını çizdi.

BİRLEŞİK KRALLIK: ALÇAKÇA BİR SUÇUN MAĞDURUNUN GÖZALTINA ALINMASI DEHŞET VERİCİ

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Almanya’dan dönüşünde Moskova’da gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade eden bir açıklamada bulundu. Dışişleri Bakanı Raab, yazılı açıklamasında, “Alçakça bir suçun kurbanı olan Aleksey Navalnıy’ın Rus yetkililer tarafından gözaltına alınması dehşet verici. Derhal serbest bırakılmalı.” ifadesini kullandı.
İngiliz Bakan, Rusya’nın Navalnıy’a zulmetmek yerine, bir kimyasal silahın Rus topraklarında nasıl kullanıldığını açıklaması gerektiğine dikkat çekti.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. 44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Aleksey Navalnıy, 17 Ocak 2021’de tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında gözaltına alındı.