ABD Başkanı Biden ve Kanada Başbakanı Trudeau: Ukrayna'ya yardımlar ve Rusya'ya yaptırımlar devam edecek

Ekonomi
qha muhabir
10 Haziran 2022, 10:28
qha muhabir
10 Haziran 2022, 10:28

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 9. Amerika Ülkeleri Zirvesi’nde bir araya geldi. İki lider, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşla beraber Moskova’ya yaptırımların devam etmesi mesajını verdi. Rusya’ya karşı yaptırımların devam edeceği ifade edilirken; Ukrayna’ya siyasi, ekonomik ve askeri desteğin süreceği vurgulandı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 9 Haziran 2022 tarihinde, Los Angeles’taki 9. Amerika Ülkeleri Zirvesi’nde bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bölgesel iş birliği, Ukrayna-Rusya Savaşı, salgın, göç, gıda güvenliği gibi gündem konuları görüştü. Liderler, Ukrayna’ya topyekun işgal girişiminde bulunan Rusya’ya karşı yaptırımların devam edeceğini kaydetti.

Savaştan etkilenen milyonlarca Ukraynalı’ya ekonomik, kalkınma ve insani yardım desteklerini sürdüreceklerini belirten iki lider, Ukrayna’ya yönelik savunma yardımını da devam ettireceklerinin altına çizdi. Başkan Biden, Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda yaptığı işbirliklerinden dolayı Kanada’ya ve liderine teşekkür etti.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.