ABD Başkanı Biden: Ukrayna, hiçbir zaman Rusya için zafer olmayacak

Güncel
Manas
28 Mart 2022, 09:12
Manas
28 Mart 2022, 09:12

ABD Başkanı Joe Biden, Polonya’nın başkenti Varşova’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Biden, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’yla yapacağı görüşme öncesi başkentte Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve ekibiyle görüştü. ABD Başkanı Biden ve Ukrayna’dan gelen heyet Ukrayna’daki son durumu ele aldı.  Biden görüşmenin ardından, Ukraynalıların kararlılığından söz etti ve uzun bir mücadeleye hazırlık çağrısında bulundu. Biden, “Putin, Ukrayna halkının Rusya’ya karşı boyun eğeceğini düşündü ve yanıldı” dedi. Ayrıca, Avrupa’nın Rus petrolüne ve doğal gazına olan bağımlılığını sona erdirmesi çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı (Pentagon) Llyod Austin, Polonya’nın başkenti Varşova’ya 26 Mart 2022 tarihindeki yaptığı resmi ziyareti kapsamında, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’la görüştü. İki ülke arasında yapılan üst düzey görüşmede Başkan Biden, Ukrayna’da savaşın uzun süreceğinden ve bu mücadeleye hazırlıklı olmak gerektiğini dile getirdi.

JOE BİDEN: PUTİN, İŞGAL KONUSUNDA UKRAYNALILARIN CESURLULUĞUNU HESABA KATMADI

ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in hesaplarının uymadığına ve başarısız olduğuna dikkat çekerek, “Putin, Ukrayna halkının Rusya’ya karşı boyun eğeceğini düşünürken yanlış hesap yaptı. Ukraynalıların cesur direnişi, tüm özgür insanları birleştiren temel demokratik ilkeler için daha büyük bir mücadelenin parçası olduğunu hesaba katmadı, yanıldı.” ifadesini kullandı. “Ukrayna halkına mesajım; Biz yanınızdayız” diyen Biden, “Bir diktatör, bir imparatorluğu yeniden canlandırmaya çalışabilir ama bir halkın özgürlük sevincini solduramaz. Ukrayna hiç bir zaman Rusya için zafer olmayacak” dedi.

Ayrıca Biden, “Avrupa, Rus yakıtına olan bağımlılığını sona erdirmelidir. Bu bir ekonomik ve ulusal güvenlik meselesidir.” dedi.