ABD Başkanı Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ı Beyaz Saray’a davet etti

Güncel
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 15:45
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 15:45

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği desteği bir kere daha teyit eden Biden, Zelenskıy’ı ABD’ye davet etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın, dün akşam ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Açıklamada Biden’in görüşme sırasında ülkesinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği kararlı desteği teyit ettiği belirtildi. ABD Başkanı Biden’ın ayrıca, NATO Zirvesi’nde ve planlanan üst düzey görüşmelerde Ukrayna’nın tutumunun dikkate alınacağına dair güvence verdiği ifade edildi. 

BİDEN’DEN KIRIM PLATFORMUNA DESTEK

Öte yandan Zelenskıy’ın görüşmede NATO’nun Ukrayna’ya üyelik eylem planını verilmesinin önemini vurguladığı aktarıldı. Bunun dışında liderler, Ukrayna ile ABD arasındaki stratejik iş birliği ve Donbas’taki durumu ele aldığı bildirildi. Açıklamada, Biden’in Kırım Platformu girişimine destek verdiği ve açılış zirvesinde ABD’nin üst düzeyde temsil edileceği teyit ettiği kaydedildi. 

BİDEN ZELENSKIY’I BEYAZ SARAY’A DAVET ETTİ

Öte yandan iki liderin telefon görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “Biden, Zelenskıy’ı bu yaz Vaşington’u (Washington) ziyaret etmeye davet etti.” diye bildirdi.