ABD Başkanı Biden: Rusya için bu savaş stratejik bir kayıp

Güncel
qha muhabir
04 Mayıs 2022, 10:34
qha muhabir
04 Mayıs 2022, 10:34

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya gönderilecek olan Javelin tanksavarlarını üreten Lockheed Martin Fabrikası’nı ziyaret etti. Biden, çalışanlarına “Ukrayna’ya savaşı kazanması için bir şans veriyorsunuz” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, 3 Mayıs 2022 tarihinde Alabama’da, Javelin tanksavarları üreten Lockheed Martin Fabrikası’nı ziyaret etti. Rus askeri birliklerinin büyük zorluk içerisinde olduğuna işaret eden Biden, Rusya için bu savaşın stratejik bir kayıp olduğunu dile getirdi.

Ukrayna’ya 3 milyar doları aşkın silah yardımında bulunduklarını belirten Joe Biden, “Ukrayna’ya yardım ettik bunu yapmasak (Ruslar) gelmeye devam edeceklerdi. Geçtiğimiz hafta kongre ile görüştüm. Ek bir bütçe istedim. ABD’nin doğrudan savaşın ön cephesinde Ukrayna’ya yardım sağlayabilmesi için destek istedim. Ukrayna halkına yardım edebilmemiz için kongrenin hızlı bir biçimde bu bütçeyi onaylamasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.

ABD’nin bugüne kadar Ukrayna’ya binlerce tanksavar füzesi gönderdiğini ve göndermeye devam edeceğini belirten Biden, “Artık Ukrayna’da yeni doğan çocuklara Javelin ve Javelina ismi veriliyor” şeklinde konuştu.

BİDEN: RUSYA UKRAYNA’DA ÇOK SAYIDA SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ

Rusya’nın Ukrayna’da çok sayıda savaş suçu işlediğini söyleyen Biden, şu anda dünyada otokrasiler ve demokrasiler arasında büyük bir savaş olduğunu belirterek “Diktatörlere şimdi karşı durmazsanız, tarih boyunca onlar başa gelmeye ve ellerini güçlendirmeye devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Joe Biden ayrıca “Ukrayna’ya savaşı kazanması için bir şans veriyorsunuz” diyerek Lockheed Martin çalışanlarına teşekkür etti.