ABD Başkanı Biden: Putin bir savaş suçlusu

Güncel
Manas
17 Mart 2022, 10:13
Manas
17 Mart 2022, 10:13

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği törenle Ukrayna’ya yönelik yeni savunma yardımını ve kadına şiddet konularını içeren kararnameyi imzaladı. Başkan Biden, imzaladığı kararnameye ilişkin yaptığı konuşma sonrası bir gazetecinin sorusunu yanıtladı. Gazetecinin “Gördüğümüz onca şeyden sonra Putin’i savaş suçlusu olarak nitelemeye hazır mısınız?” sorusu üzerine önce “Hayır” yanıtını vererek salondan ayrıldı. Ancak daha sonra salona geri dönen Biden, Putin için “O bir savaş suçlusu.” dedi. İmza törenine Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen H. Hicks katıldı. Başkan Biden, işgalci Rus ordusunun saldırganlığına karşı kendi toprak bütünlüğü için savaşan Ukrayna halkına uçaksavar sistemlerin ve insansız hava araçların (İHA) da gönderileceğinin altını çizdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için “O bir savaş suçlusu.” ifadesini kullandı. Biden 16 Mart 2022 tarihinde, Beyaz Saray’da kadına şiddet konusunda imzaladığı kararnameye ilişkin yaptığı konuşma sonrası bir gazetecinin sorusuna  “O bir savaş suçlusu.” olarak yanıtladı. Biden öte yandan, işgalci Rus ordusunun Ukrayna’daki apartmanları bombaladığını ve hastanelere saldırdığını belirterek, “Bu zalimlikler tüm dünyada tepkiye yol açıyor. Tüm dünya Putin’e her ağır bedeli ödetmek konusunda birlik olmuş durumda.” dedi.

ABD Başkanı Biden: Putin bir savaş suçlusu

BİDEN: UKRAYNA’YA DAHA UZUN MENZİLLİ UÇAKSAVAR SİSTEMLERİ VERECEĞİZ

ABD Başkanı Biden, “Ukrayna’nın kendilerine saldıran ve hava sahalarını ihlal eden uçak ve helikopterleri durdurmaya devam etmesini sağlayacağız. Ukrayna’ya daha uzun menzilli uçaksavar sistemleri ve bu sistemler için cephane yardımı vereceğiz. Ayrıca bu pakette 9 bin tanksavar sistemi olacak” ifadesini kullandı. Ayrıca Biden, “Paketin içinde insansız hava araçları (İHA) da olacak. Biz tüm bunları tek başımıza yapmıyoruz. Ortak ve müttefiklerimiz de yardımlara destek sağlıyor” dedi.