ABD, Azerbaycan'ın Ermenistan tarafından işgalini resmen tanıdı!

21 Temmuz 2020, 21:54

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi Kurallar Komitesi, yaptığı 296 sayılı değişiklik ile Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından işgalini resmen kabul etmiş oldu.

Yapılan değişikliklere göre, ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının 1991 yılından bu yana Ukrayna, Gürcistan, Moldova ve Azerbaycan’ın yasa dışı olarak işgal edilen bölgelerinde öldürülen ve yerinden edilen insanların sayısı ile ilgili kongre komitesine 180 gün içinde rapor vermesi gerekiyor.

ABDULLAYEVA: ABD, ERMENİSTAN İŞGALİNİ RESMEN TANIDI

Azebaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Leyla Abdullayeva, yaptığı basın toplantısında değişiklik hakkında konuştu. Temsilciler Meclisi tarafından çok önemli bir değişiklik yapıldığını vurgulayan Abdullayeva, “Değişikliğin yazarları Kongre üyeleri Steve Charlotte ve Steve Cohen’dir. Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’nın işgal altındaki bölgelerinde zorla yerlerinden edilmiş ve öldürülmüş kişilerle ilgili ABD Savunma Bakanlığı ile birlikte rapor hazırlanacaktır. Yapılan değişiklikte önemli olan, Azerbaycan da dahil olmak üzere diğer üç ülkedeki bölgelerin yasa dışı işgalinin onaylanıyor olmasıdır. Bu yapılan değişiklik bizim için çok önemlidir.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri
Azerbaycan
Karabağ
Bunlara da bakın: