ABD, askeri bağlantılı Çinli ve Rus firmaların listesini yayımlayarak ifşa etti

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Aralık 2020, 11:00
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Aralık 2020, 11:00

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı tarafından, askeri bağlantıları olduğu belirlenen, ABD ürün ve teknolojilerini almaları kısıtlanan Çinli ve Rus şirketlerin listesi yayımlandı. Listede 58’i Çinli ve 45’i Rus olmak üzere toplam 103 şirket yer aldı.

ABD Ticaret Bakanlığı, dün askeri bağlantıları olduğu gerekçesiyle, ABD ürün ve teknolojilerini almaları kısıtlanan Çinli ve Rus şirketlerin listesini yayımladı. Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasında, “Askeri Son Kullanıcı Listesi” olarak adlandırılan listede, 58’i Çinli ve 45’i Rus olmak üzere toplam 103 şirketin yer aldığı bildirildi. Açıklama ile listede yer alan şirketlerin askeri bağlantılarının belirlendiği aktarılırken, ihracatçıların, belirli ürünleri bu şirketlere satabilmek için lisans almasının gerekeceği belirtildi.

KARA LİSTE UZUYOR

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, söz konusu listenin, ihracatçıların müşterilerinin askeri bağlantılarını görmesinde yardımcı olacağını söyledi. ABD Ticaret Bakanlığı, 18 Aralık’ta da “ulusal güvenliği koruma” gerekçesiyle aralarında mikroçip üreticisi Uluslararası Yarı İletken İmalat Şirketi (SMIC) ile drone üreticisi DJI’nin de aralarında bulunduğu 60’tan fazla Çinli şirketi kara listeye aldığını duyurmuştu.