ABD, 10 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 10:33
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 10:33

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), başkanlık seçimlerine müdahale ve siber saldırı girişimleri nedeniyle 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararı aldı. ABD tarafından, çok sayıda kurum ve kişi Rusya’ya yönelik yaptırım listesine dahil edildi.

ABD yönetimi, Rusya’nın geçen yılki Amerikan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği ve siber saldırı girişimlerinde bulunduğu gerekçesiyle aralarında istihbarat görevlilerinin de olduğu 10 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını açıkladı. Buna göre, toplamda 32 tüzel ve özel kişi yaptırım listesine alınırken, diğer yandan, Rusya İstihbarat Servisi’nin siber eylemlerini desteklediği belirtilen altı teknoloji şirketinin de yaptırımların hedefinde olduğu belirtildi.

ABD’DEN RUSYA’YA SERT YAPTIRIM KARARI: 10 RUS DİPLOMAT SINIR DIŞI EDİLECEK

Yaptırımlar, Washington yönetiminin, kriz ve gerilimin arttığı Rusya’ya karşı misillemenin ilk aşaması olarak öngörülüyor.

İki ülke arasındaki gerilim tırmanıyor ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım  kararı - Son Dakika Ekonomi

SOLARWINDS SİBER SALDIRISI

Son yılların en büyük siber saldırılarından olan SolarWinds, Rusya’nın hackleme (yetkisiz erişim) kampanyasında 100’den fazla ABD’li şirketin siber saldırından etkilendiği biliniyor. Ağ izleme ve yönetme platformu Orion üstünden düzenlenen saldırıya ilişkin geçen aylarda Guardian’a konuşan Microsoft Başkanı Brad Smith, SolarWinds siber saldırısında en az 1000 kişiden oluşan çok yetenekli mühendis bir ekibin çalıştığını söyleyerek “Gördüğümüz en büyük ve en karmaşık operasyonlardan biri” dedi.
Geniş kapsamlı yaptırımlar, ABD hükumetinin Rusya’nın düzenlendiğini ifade ettiği siber güvenlik ihlaline yanıt olarak gelecek. Siber saldırı ile korsanlar ABD’li binlerce şirket ve çok sayıda devlet dairesinin bilgisayarlarına erişim sağlamıştı.
Microsoft Başkanı Brad Smith, aralık ayında tespit edilen saldırıyı “dünyanın şahit olduğu en büyük ve en karmaşık saldırı” olarak nitelendirmişti.
ABD 2018’de de çok sayıda Rus diplomatı sınır dışı etmişti.