AB zirvesi öncesi Yunanistan'dan Türkiye'ye tahrik!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2020, 18:51
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2020, 18:51

Yunan hükumeti, Lozan’a aykırı şekilde Girit adasının güneydoğusunda yeni bir NAVTEX yayımladı. Yunanistan uluslararası hukuka aykırı NAVTEX’e askeri eğitimi gerekçe gösterdi. Türkiye de Yunanistan’ın NAVTEX’ine karşı bir NAVTEX ile yanıt verdi.

Yunanistan, bu hafta 10-11 Aralık günleri Türkiye’ye yönelik yaptırımların ele alınacağı Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesi gerginlik politikasını artırdı. Atina yönetimi son olarak, Lozan Anlaşması’na aykırı olmasına rağmen Türk NAVTEX (denizcilere duyuru) sahası içine de giren, Girit adasının güneydoğusunda askeri eğitim icra edeceği bahanesiyle bir NAVTEX yayımladı. Bugün için geçerli olan NAVTEX’e Türkiye anında karşı bir NAVTEX yayımlayarak yanıt verdi.

“TÜRK DENİZ KUVVETLERİNİN FAALİYETİ MEVCUT DEĞİL”

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin karşı NAVTEX yayımlamasına rağmen söz konusu bölgede Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarının bulunmadığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan haftalık bilgilendirmede, “Yunanistan tarafından 7 Aralık 2020 tarihinde askeri eğitim icra edileceğine dair bir saha ilanı yapılmıştır. Bahse konu sahanın kısmen Türkiye NAVTEX servis sahası içine girmesi nedeniyle, Yunanistan tarafından yapılmış saha ilanı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hidrografi Oşinografi Başkanlığınca 1509/20 mesaj numarası ile denizcilerin emniyeti açısından yeniden yayınlanmıştır. Belirtilen sahada Türk Deniz Kuvvetlerinin bir faaliyeti söz konusu değildir” ifadelerine yer verildi.

ORUÇ REİS GEMİSİ GERİ DÖNDÜ

Milli Savunma Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin Antalya Limanı’na geri döndüğünü, ancak Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin Akdeniz’de faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi.

“TÜRKİYE İYİ KOMŞULUKTAN YANA”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Barbaros Hayreddin Paşa gemisine refakat ve koruma görevine devam ettiğinin belirtildiği bakanlık bilgilendirmesinde, şunlar kaydedildi:

“TSK Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve KKTC’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir. Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunların çözümüne yönelik olarak, Türkiye, her zaman olduğu gibi, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yanadır. Sorunların diyalogla, ön koşulsuz görüşmeler ile çözülmesi gerektiğini savunmaktadır.”