AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Ukrayna güvenliği olmadan Avrupa güvenliği olmaz

Güvenlik
Anife Bilal
06 Ocak 2022, 11:07
Anife Bilal
06 Ocak 2022, 11:07

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya, Ukrayna sınırı yakınlarında askeri yığınağını artırırken; Brüksel’in Kıyiv’e verdiği desteğini göstermek için Ukrayna’ya ziyaret düzenliyor. Ziyaretin ilk gününde Borrell, Donbas bölgesini ve temas hattını ziyaret ederek, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlığın sonuçlarını kendi gözleriyle gördü.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’ya çalışma ziyareti düzenliyor. Ziyaretin ilk gününde Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ilde Donbas bölgesini ve çatışma hattını ziyaret etti. Ziyaretten sonra açıklamada bulunan Borrell, “Stanitsa Luganskaya ve temas hattı ziyareti sırasında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlığın sonuçlarını kendi gözlerimle gördüm.” ifadeleri kullandı.

“UKRAYNA GÜVENLİĞİ OLMADAN AVRUPA GÜVENLİĞİ OLMAZ”

“Ukrayna’nın güvenliği olmadan Avrupa’nın güvenliği olamaz.” diye belirten Yüksek Temsilci, Avrupa güvenliğine dair her görüşmede Avrupa ve Ukrayna temsilcilerinin de yer alması gerektiğini vurguladı.

“ARTIK 1945 YILINDA DEĞİLİZ”

Ukrayna doğusundaki durumunun kötüleştiğine dikkat çeken Borrell, “Ukrayna sınırları boyunca olağandışı bir asker yığınağı görüyoruz aynı zaman Rusya’nın Avrupa’daki güvenlik hakkında bahsettiği iki anlaşma öne sürüldü. Fakat biz artık Yalta (1945’te yapılan Yalta Konferansı) zamanında yaşamıyoruz. Etki alanlarının bölüşmesi artık bir 2021-2022 meselesi değil.” dedi.