AB ve Ukrayna: "Rusya, AİMH'nin Bekirov kararını yerine getirmeli"

Güncel
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 15:26
Anife Bilal
21 Haziran 2019, 15:26

Ukrayna’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar temsilcisi İgor Prokopçuk, Rus işgalci yönetiminin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararını yerine getirerek ağır hasta siyasi tutsak Edem Bekirov’a gerekli tıbbi bakımı sağlanması gerektiğini söyledi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Konseyi toplantısında konuşan İgor Prokopçuk, “Rus işgalci yönetimi tıbbi bakıma en çok muhtaç olan Ukrayna vatandaşlarına tıbbi bakımı sağlamayı reddediyor. 11 Haziran 2019 tarihli AİHM’nin kararına rağmen Kırım Tatarı, 1’inci derece engelli Edem Bekirov’u hastaneye yatırmayı reddediyorlar.” diye kaydetti.

Prokopçuk ayrıca Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarları ve Ukrainlerin siyasi baskılara maruz kaldığını da hatırlattı.

AB: “AİHM KARARI YERİNE GETİRİLMELİ”

Öte yandan Avrupa Birliği’nin AGİT temsilcisi de Kırım’da kötüleşen insan hakları durumuyla ilgili endişelerini dile getirirken, “Kırım Tatarları dahil olmak üzere yasa dışı işgale karşı çıkanlara yönelik baskılar ve kovuşturmalar derhal sona ermeli. Rusya’nın söz konusu uygulamayı durdurmasını ve yasa dışı tutuklanan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmasını bekliyoruz. AB, Edem Bekirov’un kötüleşen sağlık durumu konusunda endişe ediyor. AİHM’nin geçtiğimiz günlerde verdiği karara uyarak ona uygun tıbbi bakımına erişim sağlanacağını umuyoruz. Yarımadada uluslararası insan hakları standartlarına tam olarak uyulması çağrısında bulunuyoruz.” ifadeleri kullandı.

“EDEM BEKİROV’UN TUTUKEVİNDE TUTULMASI YASA DIŞI”

Avukat Aleksey Ladin, Edem Bekirov’un iki gün önce hastaneye götürüldüğünü fakat sadece endokronoloji ve kardiyoloji doktorları ile görüştükten sonra onun aynı gün tutukevine geri getirildiğini anlatırken, “Savunma tutukevinde tutulmasının mümkün veya mümkün olmamasını belirlemek için iki doktorun görüşünün yetersiz olduğunu defalarca ifade etmişti. Edem Bekirov en azından nörolog, pulmonolog, ortopedi cerrahı ve diğer doktorlar tarafından muayene edilmeli.” diye kaydetti.

Avukat Bekirov’un geçirdiği felçten sonra kas-iskelet sisteminin işlevselliğinin bozulduğunu ve bu hastalığı yüzünden bacağının ampute edildiğini belirterek onun özellikle bir nöroloji doktorunca muayene edilmesi gerektiğini ifade ederken, “Söz konusu rahatsızlığa sahip olan şüphelilerin tutukevinde tutulması yasa dışı ve kabul edilemez. Fakat, mahkeme her seferinde bu uzmanların muayenesini reddediyor.” dedi.