AB ve NATO'dan Ukrayna ile Rusya arasında esir değişimi açıklaması: Tüm siyasi tutsaklar serbest bırakılmalı

08 Eylül 2019, 11:24

Avrupa Birliği (AB) ve NATO, Ukrayna ile Rusya arasında gerçekleşen esir değişimini yorumladı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Ukraynalı yönetmen, siyasi tutsak Oleg Sentsov ve 24 Ukraynalı denizcinin serbest bırakılmasına vurgu yaparak, “Rusya’yı tüm siyasi tutsakları serbest bırakmaya ve Ukrayna toprak bütünlüğüne saygı duymaya davet etmeye devam ediyorum.” diye kaydetti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise yaptığı açıklamada esir değişimini memnuniyetle karşıladığı belirtirken, “Ukraynalı siyasi tutsakların serbest bırakılması bu sonucu elde etmek için yorulmadan çalışan sivil toplum, aktivistler ve hukuk uzmanlarının çabalarının ve kararlılığının kanıtı.” ifadelerini kullanıldı.

NATO’NUN AÇIKLAMASI

NATO Sözcüsü Oana Lungescu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada İttifakın Ukraynalı siyasi tutsakların ve Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladığını belirtirken, “NATO Rusya’yı Minsk Anlaşmaları çerçevesinde aldığı tüm yükümlülükleri yerine getirmeye ve tüm siyasi tutsakları serbest bırakmaya çağırmaya devam ediyor.” diye kaydetti.

Rusya ve Ukrayna arasında, 7 Eylül 2019’da “35’e 35 formülü” ile toplam 70 esir ve tutuklunun değişimi yapılmıştı. Ukrayna’ya Rusya’da alıkonulan 11 siyasi tutsak ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizci iade edilmişti. Ukrayna’ya iade edilen siyasi tutsaklar arasında Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov da bulunuyordu.

AB
esir değişimi
nato
Bunlara da bakın: