AB ve İtalya büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Güncel
Ozan Barış Erim
24 Kasım 2020, 10:15
Ozan Barış Erim
24 Kasım 2020, 10:15

Avrupa Birliği (AB), İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonu’nun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi. Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili açıklamasında ilgili ülkeler Nota verildiğini bildirdi.

Ankara’daki AB ve İtalya büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarı dün Dışişleri Bakanlığına çağırıldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Bakanlığa gelen AB ve İtalya büyükelçileri ile Almanya Maslahatgüzarını, İrini Operasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen hukuksuz eylemler gerekçesiyle protesto etti.

TAZMİNAT HAKKI MUHAFAZA EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığının konu ile ilgili açıklamasında, “Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir. Notamızda olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır.” ifadesine yer verildi. 

İRİNİ OPERASYONU

Yunan komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Operasyonu’nda görevli Alman fırkateyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi muhtelif malzemeler taşıyan gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak uluslararası hukuka aykırı şekilde saatlerce aramıştı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrılmıştı.