AB üye ülkeleri ve Gürcistan: İşgal edilen Kırım'daki sözde seçimleri tanımıyoruz

09 Eylül 2019, 11:45

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, bir dizi AB ülkesi ve Gürcistan, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Rus işgalci yönetimi tarafından düzenlenen yasa dışı seçimleri tanımadıklarını bildirdi.

AB’nin Ukrayna Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, “AB, Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) yasa dışı işgalini tanımıyor. Bu yüzden Ukrayna toprağı olan Kırım yarımadasında Rusya tarafından düzenlenen yerel seçimleri ve seçilen temsilcileri tanımıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

PEK ÇOK AB ÜLKESİ SÖZDE SEÇİMLERİ TANIMIYOR

Bunun dışında Letonya, Litvanya, Estonya, Polonya, Romanya, Gürcistan Dışişleri Bakanlıkları yayımladıkları bildirilerde; işgal edilen Kırım’da düzenlenen sözde seçimleri tanımadıkları açıkladı.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DA SÖZDE SEÇİMLER

İşgal edilen Kırım’da 8 Eylül 2019’da işgalci yönetim tarafından düzenlenen yasa dışı sözde Parlamento seçimleri ve sözde yerel seçimler düzenlendi. Dün akşam saat 18.00’de Sivastopol’ün sözde seçim komisyonu katılım oranının yüzde 25 olduğunu açıkladı.

Kırım’ın sözde Parlamento seçimleri katılım oranı yüzde 28,03’tü. Bu oran 2014 yılındaki katılım oranından yüzde 17 daha az.

AB
Kırım'ın işgali
sözde seçimler
Bunlara da bakın: