AB ülkeleri Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketini onayladı

Ekonomi
qha muhabir
02 Haziran 2022, 22:48
qha muhabir
02 Haziran 2022, 22:48

AB ülkeleri Rusya’ya yönelik hazırlanan 6’ncı yaptırım paketini onayladı. Rusya’nın en büyük gelir kaynaklarından petrol ve doğalgaz ithalatının aşamalı olarak durdurulmasına yer verilen pakete Rusya yanlısı Macaristan karşı çıktı.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’ya yaptırımlarını artırarak sürdürüyor. AB üye ülke temsilcileri Lüksemburg’da gerçekleştirdiği toplantıda Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketini onayladı. Onaylanan tedbirler yarın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

RUSYA’YA YÖNELİK 6’INCI YAPTIRIM PAKETİ İÇERİĞİNDE NE VAR?

AB Liderler Zirvesinde ele alınacak Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinde, Rusya-Ukrayna savaşında yer alan yüksek rütbeli subaylar ve bazı kişilerin yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve diğer iki bankasının uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması, Rus devletine ait 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ayda, rafine ürün tedarikinin de yıl sonuna kadar aşamalı olarak kaldırılması konuları yer alıyor.

AB Komisyonu, 6’ncı yaptırım paketini Mayıs ayının başında hazırlamıştı.

RUSYA YANLISI MACARİSTAN YAPTIRIM PAKETİNE KARŞI ÇIKTI

Söz konusu yaptırım paketine Rusya yanlısı Macaristan karşı çıktı. Bunun yanı sıra Çekya, Slovakya ve Bulgaristan da paketi desteklemedi.

AB üyesi ülkeler petrol yasağı konusunda yoğun müzakereler yürüttü. En son paketin Rusya’dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru hatlarının yaptırım dışında tutulması yönünde revize edilmesiyle AB ülkeleri anlaşabildi.