AB ülkeleri, Rusya'dan altın ithalatı yasağını içeren yeni yaptırım paketini onayladı

Ekonomi
qha muhabir
21 Temmuz 2022, 10:19
qha muhabir
21 Temmuz 2022, 10:19

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini onayladı. Yeni yaptırım paketi, ülkeden altın ve mücevher ithalatını yasaklayacak kararı da içeriyor.

Avrupa Birliği (AB) üye ülke temsilcilerinin 20 Temmuz 2022 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi onaylandı. Bu tedbirlerin bugün AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği duyuruldu.

RUSYA’DAN ALTIN İTHALATINA YASAK GETİRİLİYOR

Yaptırım paketi kapsamında, kimi Rus yetkililer ve kurumların mal varlıkları dondurulacak. Yaptırım listesine eklenen kişilerin AB ülkelerine seyahati yasaklanacak. Rusya’dan AB ülkelerine altın ve mücevher ithalatı yasaklanacak.

Daha önce uluslararası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın varlıkları dondurulacak. Dünya çapında gıda ve enerji güvenliğini tehlikeye atmaması sağlanacak.

Yeni yaptırım paketi, mevcut yaptırımların uygulanmasını güçlendirmeyi, yasal boşlukları doldurmayı ve AB yaptırımlarını G7 ülkeleri ile uyumlu bir hale getirmeyi amaçlıyor.

G7 liderleri, 27 Haziran 2022’de Almanya’da gerçekleşen zirvede Ukrayna’ya açtığı savaşı nedeniyle Rusya’dan altın ithalatının yasaklanacağını bildirmişti.