AB: Ukrayna tahılına yönelik ihracat engelinin kaldırılması ölüm kalım meselesidir

Güncel
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 13:33
qha muhabir
18 Temmuz 2022, 13:33

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda Rusya’ya karşı yaptırımlar ile Ukrayna’ya desteğin tartışılacağını belirtti ve Ukrayna tahılına yönelik Rus ablukasının ölüm kalım meselesi olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, 18 Temmuz 2022 tarihinde, Brüksel’deki Avrupa Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna tahılına yönelik ihracat engelinin kaldırılmasının birçok insan için ölüm kalım meselesi olduğunu söyledi. Josep Borrell, “Rusya’nın engellemeyi kaldırarak Ukrayna tahılının ihraç edilmesine izin vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yüksek Temsilci Joseph Borrell, Ukrayna konusuna odaklanacak olan Avrupa Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda bakanların Rusya’ya karşı yaptırımların nasıl daha iyi uygulanacağını ve Ukrayna’ya askeri desteğin nasıl artırılacağını tartışacaklarını söyledi. Toplantıya Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın da katılması ve sahadaki durumu rapor etmesi bekleniyor.

Ukrayna’yı desteklemekten ve Rusya’ya yaptırım uygulamaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen Borrell, “Kesinlikle enerji arzımız için bir risk var. Herkes biliyor (bunu)” dedi. Borrell, AB Komisyonu ve Konseyi’nin “olası her durumla” yüzleşmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.