AB, Rusya'ya Ukrayna'nın doğusundaki şiddeti azaltma çağrısında bulundu

Haberler
Anife Bilal
12 Nisan 2021, 16:09
Anife Bilal
12 Nisan 2021, 16:09

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri, Ukrayna sınırları boyunca ve işgal altındaki Kırım ile Donbas’ta askeri varlığın artıran Rusya’nın eylemlerini kınadı. Ortak açıklama yapan ülkeler, Rusya’yı durumun şiddetini azaltmak için gerekli adımlar atmaya davet etti.

Ukrayna tarafının girişimiyle 10 Nisan 2021 tarihinde düzenlenen AGİT oturumunda, Ukrayna sınırları boyunca askeri varlığını artıran Rusya’nın eylemleri ele alındı. Teşkilat, Rusya’dan eylemlerini açıklamasını istedi ancak işgalci ülke oturuma katılmaya reddetti. Avrupa Birliği’ne (AB) başkanlık yapan Portekiz’in yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki durumunun kötüye gitmesi ayrıca Rus askeri varlığının Ukrayna sınırı boyunca ve işgal altındaki Kırım’da büyütülmesi ile ilgili endişelerini bildirerek, “Portekiz ve AB Rusya Federasyonu’nu durumun şiddetini azaltmak ve anlamlı diyalog ile yapıcı istişarelerde bulunmak için gerekli adımları atmaya çağırıyor.” denildi.

Bununla birlikte açıklamada, AB’nin Ukrayna’nın adımlarını desteklediğini belirtilirken, taraflara gerginliği artırabilecek eylem ve söylemlerden kaçınma çağrısında bulunuldu.