AB, Rusya'ya Mariupol'den sivillerin tahliyesine imkan vermesi için çağrı yaptı

Güncel
qha muhabir
22 Nisan 2022, 23:24
qha muhabir
22 Nisan 2022, 23:24

Avrupa Birliği, Mariupol kentinde 100 binden fazla sivilin abluka altında olduğunu belirtti. Sivillerin kentten tahliyesine imkan verilmesi için Rusya’ya çağrıda bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden 22 Nisan 2022 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, Rusya’ya Mariupol’den sivillerin tahliyesine imkan vermesi için çağrı yapıldı.

Açıklamada, “Haftalardır dünya, Rusya’nın Mariupol’da, ‘sivillere karşı vahşet de dahil olmak üzere şehrin geniş çaplı yıkımına yol açan acımasız, yasa dışı’ saldırılarına tanık oluyor” denildi.

Kentin binlerce sakininin Rusya’ya sınır dışı edildiği aktarılan açıklamada kentte hala 100 binden fazla sivil olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca “Ukrayna’yı, sivillerin tahliyesine diplomatik bir çözüm bulma çabaları dolayısıyla takdir ediyoruz ve Rusya buna karşılık vermediği için üzgünüz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Rusya’ya, Mariupol’deki sivillerin güvenli bir şekilde tahliyesine müsaade edilmesi için yapılan çağrı yenilenirken, en kısa sürede insani koridorların açılması ve insani yardım sağlayanların bölgeye erişiminin sağlanması gerektiği belirtildi.

Ukrayna Cumhuraşkanı Volodımır Zelenskıy, Mariupol’de Ukraynalı askerlerin yanı sıra çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 120 bin sivilin abluka altında olduğunu, Azovstal Fabrikası’nda Ukraynalı yaklaşık 400 yaralı askerin takas yoluyla kurtarılması için Rusya’ya teklifte bulunduklarını söylemişti.