AB, Rusya’nın Kremençuk’taki füze saldırısını kınadı: Can kayıplarının tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir

Güvenlik
qha muhabir
28 Haziran 2022, 16:22
qha muhabir
28 Haziran 2022, 16:22

Avrupa Birliği, dün akşam Rus güçleri tarafından düzenlenen füze saldırısını kınadı. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek temsilcisi Josep Borell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Bu saldırganlık eylemlerinin ve neden olduğu tüm yıkımlar ile can kayıplarının tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir” ifadeleri kullanıldı.

İşgalci Rus ordusunun Ukrayna’nın Kremençuk kentindeki saldırısının ardından Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yazılı açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada, AB’nin Rus saldırganlığını en güçlü şekilde kınadığı ifade edildi.

“CAN KAYIPLARININ TÜM SORUMLULUĞU RUSYA’YA AİTTİR”

Ukrayna’da savunmasız sivillerin bulunduğu alışveriş merkezindeki saldırıya ilişkin, “Bu, son zamanlarda Kıyiv ve diğer bölgelerdeki sivil binalara ve altyapıya yönelik füze saldırıları da dahil olmak üzere, Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından sivillere ve sivil altyapıya yönelik bir dizi saldırı arasındaki alçakça eylemlerden biridir. Sivillerin ve sivil nesnelerin sürekli bombalanması, kesinlikle kabul edilemez ve savaş suçu teşkil ediyor. Bu saldırganlık eylemlerinin ve neden olduğu tüm yıkımlar ile can kayıplarının tüm sorumluluğu Rusya’ya aittir” açıklaması yapıldı.

Açıklamada, AB’nin Rus saldırganlığına direnen Ukrayna’ya insani, ekonomik, askeri ve sosyal yardımlarına devam edeceği belirtildi.

RUSYA’NIN KREMENÇUK SALDIRISI

Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nde yapılan açıklamada, “Enkaz çalışmaları sürüyor. 18 kişi hayatını kaybetti, 59 kişi yaralandı. Bunların arasında 25’i hastaneye kaldırıldı” açıklaması yapıldı.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, alışveriş merkezine yapılan saldırıyı Rusya’nın “Tu-22M3” tipi savaş uçakları tarafından fırlatılan “Х-22” füzeleriyle vurulduğunu duyurdu.