AB, Rusya'nın Kırım'ı işgaline karşı Ukrayna’da askeri eğitim misyonu kuracak

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
04 Ekim 2021, 20:42
Ömer Cihad Kaya
04 Ekim 2021, 20:42

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna sınırları ve işgal altındaki Kırım’da Rus askeri faaliyetlerine karşı, Ukrayna topraklarında bir askeri danışma ve eğitim misyonu oluşmak için kolları sıvadı. Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnık, Die Welt gazetesine verdiği röportajda konuyla ilgili, “Ukrayna, AB üye ülkelerini ve özellikle Almanya’yı bu etkili askeri eğitim misyonunu mümkün olan en kısa sürede başlatmaya çağırıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın işgali altındaki Kırım’daki eylemleri nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Ukrayna’da askeri eğitim misyonu kurmayı hedeflediği öğrenildi. Alman haber ajansı Welt am Sonntag’a göre, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı başkanları, yaz aylarında bir misyon yürütme talebiyle AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e çağrıda bulundu. Alman basınına yansıyan haberlerde; İsveç, Finlandiya, Romanya, Slovakya ve Polonya’nın eğitim misyonunun oluşturulmasında istekli olduğu belirtildi.

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnık tarafından 4 Ekim 2021’de yayımlanan Die Welt gazetesine röportaj verdi. Bu röportajda, Ukrayna hükümetinin, AB askerlerince oluşturulacak misyona destek vereceğini dile getirdi. Melnik, “Ukrayna, AB üye ülkelerini ve özellikle Almanya’yı bu etkili askeri eğitim misyonunu mümkün olan en kısa sürede başlatmaya çağırıyor” dedi.

AB, Rusya'ya karşı Ukrayna ile tam dayanışma mesajı verdi

UKRAYNA, KIRIM’I İŞGALDEN KURTARMA STRATEJİSİNİ KABUL ETMİŞTİ

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Kırım’ı işgalden kurtarma stratejisini kabul etmişti. Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, “Belge, Kırım’ın geri alınması için yol haritası olacak” ifadelerini kullanmıştı. Stratejinin kabul edilmesinin ardından açıklama yapan Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, “Belge, Ukrayna’ya ait olan Kırım’ın geri alınması için kapsamlı bir yol haritası olacak. Daha önce söylendiği gibi Kırım Platformu bir seferlik bir etkinlik değildi. Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik ayrıntılı adımları içeren bu belgeyi onaylıyoruz. Ayrıca dünyanın dört bir yanından en iyi uzmanları ve analistleri bu konuya dahil ediyoruz. Bununla birlikte Kırım konusunun sürekli olarak dünya gündeminde kalmasını sağlamak için ortak ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla çalışıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Daha önce Ukrayna Parlamentosu tarafından kabul edilen yasa tasarısıyla, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğini ve ona bağlı olarak faaliyet gösteren Kırım Platformu Ofisi’ni ülkedeki diğer yürütme organlarına eşitlemişti. Böylece Kırım Temsilciliğinin ve Kırım Platformu Ofisi’nin yetkileri güçlendirildi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, 11 Mart’ta “Kırım’ın Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu Stratejisi”ni kabul ettiklerini duyurmuştu. Kuleba, hükümetin bu kapsamda iç ve dış politika olarak ayrılacak kapsamlı bir eylem planı hazırlayacağını belirterek, Kırım Platformu’nun dış politika kapsamında en önemli girişim olacağını ifade etmişti.

Kuleba: Kırım Platformu Açılış Zirvesi çerçevesinde 4 tematik panel  düzenlenecek

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.