AB, Rusya'dan Yalta Grubunun serbest bırakılmasını talep etti!

Güncel
Anife Bilal
14 Kasım 2019, 10:30
Anife Bilal
14 Kasım 2019, 10:30

Avrupa Birliği (AB), Rus mahkemesinin siyasi tutsaklar, Emir Üsein Kuku, Refat Alimov, İnver Bekirov, Arsen Cepparov, Muslim Aliyev ve Vadim Siruk hakkında aldığı hapis cezası kararını kınayarak, siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını talep etti.

AB Dış İlişkiler Servisinden yapılan açıklamada, AB’nin işgal edilen Kırım’da Rus yasalarının yetkisini ve Kırım sakinlerinin Rus mahkemelerinde yargılanmasını tanımadığını belirtti.

AB’nin, Rusya’dan 6 aktivist hakkında alınan mahkeme kararını iptal etmesini ve siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını beklediğini belirten açıklamada, “Tüm insan hakları ihlali vakaları; alıkonulmalar, işkence, cinayet, şiddet, siyasi güdümlü baskılar, ayrımcılık ve taciz özellikle Kırım Tatar toplumuna karşı yapılanlar ayrıntılı bir şekilde soruşturulmalı.” ifadesi kullanıldı.

Bilindiği gibi, Rus mahkeme 12 Kasım 2019 tarihinde, Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etmişti.