AB, Rusya'dan tüm siyasi tutsak Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmasını talep etti

Güncel
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 10:27
Anife Bilal
13 Haziran 2019, 10:27

Avrupa Birliği (AB), Rusya’yı işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının evlerinde yapılan baskınlara ve Kırım Tatarlarının tutuklanmalarına son vermeye çağırdı.

AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic yaptığı açıklamada, “Yasa dışı ilhak edilen yarımadada Rusya’nın yine aramalar düzenlediği ve Kırım Tatarlarını tutukladığı bildiriliyor. Yasa dışı olarak tutuklanan tüm Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını bekliyoruz.” diye kaydetti.

Bununla birlikte Kocijancic bir kere daha AB’nin Kırım ve Sivastopol’de (Akyar) Rus yasalarının yetkisini tanımadığını vurguladı.

KIRIM TATARLARI TAKİBAT ALTINDA

İşgalci güçler 10 Haziran 2019 sabahı Aluşta, Karasupazar ve Akmescit bölgelerinde Kırım Tatarlarının evlerine baskın düzenledi. Baskınlar sonrasında 7 Kırım Tatarı gözaltına alındı.

Ayrıca 9 Haziran 2019’u 10 Haziran 2019’a bağlayan gece, mahkeme duruşmasına katılmak üzere Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde giden Kırım Tatar siyasi tutsakların akrabalarının bulunduğu bir araç, Kerç Köprüsü’ne giriş yaptığı sırada işgalci güçler tarafından durduruldu. Bunun sonucunda, Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem İsmailov’un kayınpederi Eskender Omerov alıkonuldu.

Öte yandan sözde mahkeme, 10-11 Haziran 2019 tarihlerinde Ayder Cepparov, Eskender Süleymanov, Riza Omerov, Enver Omerov, Ruslan Mesutov, Lenur Halilov, Ruslan Nagayev ve Eldar Kantimirov hakkında tutuklama kararı aldı.