AB, Rus gazına olan bağımlılığını yüzde 80 oranında azaltmayı planlıyor

Ekonomi
Anife Bilal
08 Mart 2022, 13:21
Anife Bilal
08 Mart 2022, 13:21

Avrupa Birliği (AB), Rus gazına olan bağımlılığını bu yıldan itibaren yüzde 80 oranında azaltma yolları aramaya başladı. Avrupa Komisyonu’nun bugün ilgili planı sunması bekleniyor. Öte yandan, Rusya AB’yi gaz ithalatını kesmekle tehdit etmeye başladı.

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya karşı başlatılan savaştan sonra Rus gazına olan bağımlılığını azaltmak için hazırlıklara başladı. AB Komisyonu’nun iklim eyleminden sorumlu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans dün Avrupa Parlamentosunda yaptığı açıklamada, “Bu yıl içinde Rus gazına olan bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltacak ve yıllar içinde bizi Rus gazının ithalatından bağımsız kılacak bir planı yarın sunabileceğimizi düşünüyorum. Bence bu mümkün. Kolay değil, ama mümkün.” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre, Rusya’dan gelen gaz kesilse bile AB kış sezonunu sonlandıracak kadar gaza sahip. 

Komisyon hazırladığı planda, Yeşil Anlaşma uygulanmasının hızlandırılmasının sera gazı emisyonlarını azaltacağını, fosil yakıt ithalatına bağımlılığı azaltacağını ve ekonomiyi yükselen fiyatlardan koruyacağına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

RUSYA’DAN GAZI KESME TEHDİDİ

Öte yandan dün düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, “Kuzey Akım-2’ye yasak getirilmesi nedeniyle bizim aynı şekilde karşılık vermeye ve şu anda yüzde 100 kapasite ile çalışan Kuzey Akım-1 üzerinden gaz nakline ambargo uygulamaya hakkımız var.” ifadelerini kullandı.