AB, Polonya sınırındaki göçmen krizi nedeniyle Belarus'a yönelik yaptırımları genişletecek

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Kasım 2021, 16:07
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Kasım 2021, 16:07

Polonya ile Belarus sınırındaki göçmen krizi sürüyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Polonya ile yaşanan göçmen krizinden dolayı AB’nin Belarus’a yönelik yaptırımlarının genişletileceğini duyurdu. Leyen, “Bu yaşananlar Belarus ve Polonya arasında bir göçmen krizi değil, bunlar Minsk’teki otokratik rejimin komşularının istikrarını bozma girişimidir.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden dün Beyaz Saray’da AB Komisyonu Başkanı von der Leyen’i kabul etti. AB Komisyonu Başkanı, kabul sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Biden ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi. Toplantı kapsamında Ukrayna konusunun ve Polonya ile Belarus arasında yaşanan göçmen krizinin de gündeme geldiğini belirten Von der Leyen, AB’nin, Belarus’a yönelik yaptırımları genişleteceğini ve bu yaptırımların hem kişilere hem de kuruluşlara yönelik olacağını ifade etti.

AB, BELARUS’U SUÇLADI: İSTİKRARI BOZMA GİRİŞİMİ

Avrupa’da yaşamak isteyen, çoğu Ortadoğu ülkelerinden olan binlerce göçmenin, Belarus’a yasal yollardan girdikten sonra Belarus üzerinden Avrupa Birliği (AB) sınırına göçmek için Polonya’ya geçmek istemesi, iki ülke sınırında tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Polonya yönetimi, Belarus’u, bu krize neden olan tutumundan ötürü, bu kişileri siyasi araç olarak kullanmakla suçluyor.

Söz konusu kriz ile ilgili Belarus’u suçlayan von der Leyen, “Bu yaşananlar Belarus ve Polonya arasında bir göçmen krizi değil, bunlar Minsk’teki otokratik rejimin komşularının istikrarını bozma girişimidir.” diye konuştu.