Türk Dışişlerinden AB Türkiye raporuna tepki: Türkiye Avrupa'nın parçasıdır

Güncel
Ömer Cihad Kaya
29 Mayıs 2019, 18:43
Ömer Cihad Kaya
29 Mayıs 2019, 18:43

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, AB’nin Türkiye ile yeni fasıl açılmaması kararını da kapsayan raporuna ilişkin, “Raporda yer alan haksız ve orantısız eleştirileri kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, AVRUPA’NIN PARÇASIDIR”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, AB Başkanlığında, görev süresi ekim sonunda bitecek olan mevcut AB Komisyonunun 2019 Genişleme Paketi kapsamında bugün açıkladığı son “Türkiye Raporu” hakkında basına bir demeç vererek,  “Raporda Türkiye’nin Avrupa değerlerinden uzaklaştığına dair tutarsız ve geçersiz bazı ifadeler var. Türkiye sapasağlam yerinde duruyor. Türkiye Avrupa’nın parçasıdır. Türkiye, Avrupa’dır.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuyla ilgili tepkilerinde Kaymakcı, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin temelinin tam üyeliğe dayandığının altını çizerek, “Türkiye üyelik koşullarını yerine getirdiği zaman üye olabilmelidir.” dedi.

Öte yandan, raporda terör örgütü PKK’nın AB’nin terör örgütleri listesinde yer aldığını hatırlattı. Ayrıca, FETÖ’nün Türkiye tarafından terör örgütü olarak görüldüğünün bu sene de vurgulanmasının önemine işaret eden Kaymakçı, raporda FETÖ’den STK biçiminde bahsedilmesine sert tepki gösterdi.