AB'nin Kırım ve Donbas yaptırımları listesinde 177 kişi ve 48 şirket var

Ekonomi
E. K.
02 Ekim 2020, 18:03
E. K.
02 Ekim 2020, 18:03

Avrupa Birliğinin (AB) Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine kasteden eylemler nedeniyle uyguladığı yaptırımlar listesi toplamda 177 kişi ve 48 kuruluşu kapsıyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle AB tarafından yaptırım uygulanan kurum ve kişilerin listesi yayımlandı. 2 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan açıklamada çok sayıda şirket ve şahıs yer alıyor.

Avrupa Birliğinin Ukrayna Temsilciliğinin resmi internet sayfasında konuyla bugün yayımlanan açıklamada, “Bunlar (yaptırımlar), varlıkların dondurulması ve giriş yasağı ile ilgilidir. Giriş yasağı, yaptırımlar listesindeki kişilerin Avrupa Birliği topraklarına girmesini veya buradan geçiş yapmasını engeller. Aynı zamanda, varlıkların dondurulması, hem kişilerin hem de kuruluşların fonlarını ve ekonomik kaynaklarını etkiler. Bunun yanı sıra, AB vatandaşlarının ve şirketlerinin listedeki kişilere fon sağlaması yasaktır.” ifadeleri kullanıldı.

AB, KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMIYOR

AB’nin Kırım’ın yasa dışı işgalini tanımadığı hatırlatılan açıklamada, “AB, Rusya’nın uluslararası hukuku ihlalini kınamaya devam ediyor. Ayrıca Avrupa Birliği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına verdiği destekte kararlıdır.” denildi.

Avrupa Konseyi’nin, yasa dışı Kerç köprüsünün inşaatında yer alan 2 kişi ve 4 şirkete daha yaptırım uyguladığı belirtilen açıklamada, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü kasıtlı olarak baltalayan ve istikrarsızlaştıran eylemlere yanıt olarak Avrupa Birliği’nin ilk kez 17 Mart 2014’te bireysel kısıtlayıcı önlemler uyguladığı, Ukrayna’daki krize yanıt olarak alınan diğer mevcut yaptırımların ise, Rusya ekonomisinin belirli sektörlerini etkileyen ekonomik yaptırımlardan ve Kırım ve Sivastopol ile ekonomik ilişkilere getirilen kısıtlamalardan oluştuğu kaydedildi.

AB Ukrayna Temsilciliği, yaptırımlara tabi kişi ve kuruluşların listesinin sürekli olarak gözden geçirildiğini belirtti. Avrupa Birliği (AB), işgal edilen Kırım Yarımadası’nı Rusya’ya bağlamak amacıyla yasa dışı şekilde inşa edilen Kerç Köprüsü inşaatında yer alan kişi ve şirketlere uygulanan yaptırımları genişletti. AB Resmi Gazetesi’nde 1 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan karara göre yaptırım listesine 2 kişi ve 4 şirket dahil edildi.

KERÇ KÖPRÜSÜ

Rusya, 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını işgal ettikten sonra Kırım’ı Rusya’yla bağlamak amacıyla 2017 yılında Kerç Boğazı üzerinden yasa dışı şekilde köprü inşa etmeye başladı. Yasa dışı Kerç Köprüsü’nün otoyol kısmının açılışı 15 Mayıs 2019 tarihinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından yapıldı.

Avrupa Birliği (AB), Kerç Köprüsü’nün yapımında yer alan 6 şirkete karşı Temmuz 2018’de yaptırım uygulamaya başladı.

AB’nin resmi sitesinde yayımlanan karara göre, Putin’in yakın arkadaşı Rus oligark Arkadiy Roternberg’e ait Mostotrest (MOEX: MSTT) ve Stroygazmontaj şirketleri, ayrıca Institute Giprostroymost Saint-Petersburg, Zaliv Tersanesi (Kerç), Stroygazmontaj-Most ve Zao Vad şirketleri AB’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamına giriyor.