AB, Navalnıy'ın zehirlenmesinden sorumlu Rusya'ya yaptırım hazırlığında

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 17:00
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ekim 2020, 17:00

Avrupa Birliği (AB), Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi nedeniyle Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulama hazırlığında.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesinin ardından, Fransa ve Almanya’nın başını çektiği bazı AB ülkeleri, Navalnıy’ın Rusya’da Novichok (Noviçok) grubu askeri bir kimyasal maddeyle zehirlendiği gerekçesiyle Rusya’ya yaptırım uygulanmasını istiyor.

İlgili haber: ABD: Rusya’ya Navalnıy’a yaptıklarının hesabının sorulması için çalışıyoruz

ZEHİRLEMENİN ARKASINDAKİ İSMİN PUTİN OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

AB ülkeleri dışişleri bakanlarını 12 Ekim 2020’de Lüksemburg’da bir araya getirecek AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısında yaptırım konusu gündeme gelecek. Ancak üst düzey AB yetkilileri, toplantıya kadar teknik çalışmaların tamamlanamayacağı ve bu yönde bir karar alınması için yeterli zaman bulunmadığını söylüyor.

Buna rağmen seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeren yaptırımların uygulanması için AB içinde prensipte siyasi uzlaşı bulunduğu bildiriliyor. Üst düzey bir AB yetkilisi, “Bazı kişiler ve belki bazı kuruluşlar Navalnıy olayı nedeniyle yaptırım listesine alınabilir. Henüz kesin bir liste bulunmuyor ama pazartesi günü siyasi bir anlaşmaya varılabilir.” diye konuştu.