AB, Lukaşenko'ya karşı yaptırım uygulamaya başladı

Haberler
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 21:24
Anife Bilal
06 Kasım 2020, 21:24

Avrupa Birliği (AB), Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerine hile karıştırdıkları ve göstericilere baskı uyguladıkları gerekçesiyle Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve 14 Belaruslu yetkiliye yaptırım uygulanacağını bildirdi. Söz konusu karar, bugün AB’nin resmi gazetesinde yayımlandı.

Avrupa Birliği (AB), 2 Ekim 2020 tarihinde Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya kararının ardından Belaruslu 14 yetkili ve Cumhurbaşkanı Lukaşenko’ya yaptırım uygulama kararı aldı. Daha önce, yaptırım listesinde 40 Belaruslu yetkili dahil edilmişti.

BELARUS’TA ŞAİBELİ SEÇİMLER GEREKÇE GÖSTERİLDİ

AB büyükelçileri 5 Kasım 2020 tarihinde Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve 14 Belaruslu yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı.  AB’den yapılan açıklamada, Lukaşenko ve 14 Belaruslu yetkilinin, Belarus’taki durumun ciddiyeti, sivillere ve muhalif aktivistlere yönelik devam eden baskıyı dikkate alarak yaptırım listesine dahil edildiğini belirtildi.

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80,1 oy alarak seçimin galibi olmuştu. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı. Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı.