AB’li şirketten işgal altındaki Kırım’a yasa dışı tur hazırlıkları

15 Ağustos 2019, 12:32

Rus işgal yönetimi Avrupalılara Kırım’ın işgalini kabul ettirme denemelerinden vazgeçmiyor. Rus basınında çıkan haberlerde Slovakya merkezli bir şirketin işgal edilen Kırım’a tur düzenleyeceği iddia edildi.

Rus haber ajansı İzvestiya’ya konuşan Slovak milletvekili Peter Marček, Avrupa Birliği (AB) vatandaşları için sözde “Kırım turlarını” organize edecek şirketin Slovakya’da açılacağını ileri sürdü.

Marček yasa dışı bu atılımı alenen açıklayarak, “Şu an Slovaklar ve diğer AB üye ülkeleri vatandaşları tek başına yarımadayı ziyaret ediyor. Seyahat organize etme ve birkaç farklı konu daha çoğu insanı korkutuyor. Bizim amacımız Avrupalıların Kırım seyahatini kolaylaştırmak. Eminim hayata geçireceğimiz bu proje büyük ilgi görecek.” ifadelerini kullandı.

Marček 2014 yılında uygulanmaya başlayan Rusya karşıtı yaptırımların Avrupalı şirketlere işgal edilen Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) turizm hizmetleri sağlamaya izin vermediğini fakat proje üzerinde bir grup avukatın çalıştığını öne sürdü.

KIRIM ZİYARETLERi UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.

AB
Kırım'ın işgali
yasa dışı ziyaret
Bunlara da bakın: