AB Konseyi Başkanı Michel, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüştü

Güvenlik
Ömer Kaya
11 Ocak 2022, 00:42
Ömer Kaya
11 Ocak 2022, 00:42

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün Avrupa Konseyi (AB) Başkanı Charles Michel ile görüştü. Çevrimiçi yapılan toplantıda, karşılıklı ilişkiler ve Kazakistan’daki siyasi kriz görüşüldü. Ayrıca toplantıda, stratejik ortaklığın gelişmesi müzakere edildi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile çevrimiçi toplantıda görüştü. Tokayev, AB Konseyi Başkanı Michel’e, Kazakistan’daki son durum hakkında bilgi verdi. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisince yayımlanan açıklamada, Tokayev’in, AB Konseyi Başkanı’nı ülkedeki hükumet karşıtı protestolarla ilgili bilgilendirdiği ifade edildi. Tokayev, açıklamalarında, olayları “devlete karşı saldırı” olarak nitelendirdi. Olaylarda, çok sayıda kolluk görevlisi ve sivilin öldüğünü ifade eden Tokayev, bu olayların devlete büyük ekonomik zarar verdiğini söyledi.

Tokayev, “Bunun bir terör saldırısı olduğundan şüphem yok. Bu, Kazakistan’a karşı iyi organize edilmiş, iyi hazırlanmış bir saldırı eylemidir. Saldırganların çoğu Afganistan dahil Orta Asya ülkelerinden gelen yabancı militanlardı. Ortadoğu’dan da militanlar var. Amaçları, bölgemizi bir kaos alanına dönüştürmek ve ardından iktidarı ele geçirmekti. Bu nedenle, Kazakistan’da bir terörle mücadele operasyonu başlatıldı” dedi.

Kazakistan’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye kararlı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tokayev, Avrupa Birliği kurumları ve üye ülkeleri ile işbirliğini daha da geliştirmeye hazır olduğunu yineledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Tokayev’in açıklamalarının ardından, ülkedeki son gelişmeleri daha yakından tanımasını sağlayan bu sanal toplantının çok faydalı olduğunu söyledi. Kazakistan’daki olayların farklı yorumlanmasından dolayı bu bilgilerin elde edilmesinin önemini vurguladı. AB Konseyi Başkanı, “Ülkenizin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Avrupa Konseyi Başkanı, Kazakistan ile işbirliğini daha da güçlendirmeye hazırız” dedi.

Görüşmelerin ardından taraflar, dış yapılar düzeyinde düzenli temasları sürdürme konusunda anlaştı.