AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Kazakistan'da

Güncel
Oğuzhan Batur
31 Mayıs 2019, 15:54
Oğuzhan Batur
31 Mayıs 2019, 15:54

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, resmi ziyaret için geldiği Kazakistan’da Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev ile görüştü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Tusk, Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Tokayev tarafından resmi törenle karşılandı, daha sonra taraflar ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Tusk ile Tokayev ortak basın toplantısı düzenledi.

Tokayev, yaptığı konuşmada, AB ile ilişkilerin daha güçlü hale geldiğini belirterek, “Biz stratejik ortaklıkta Avrupa’nın tüm lider ülkeleriyle çalışmaya devam ediyoruz. Orta Asya için AB stratejisi, çeşitli alanlarda başarılı iş birliğinin örneğidir.” dedi.

Bu başarıları dikkate alarak gelecekteki karşılıklı ilişkilere iyimser baktıklarını dile getiren Tokayev, “Cumhurbaşkanı olarak AB ile kapsamlı ve yapıcı diyaloğu devam ettireceğim.” ifadesini kullandı.

Tusk da AB’nin Orta Asya ülkeleriyle ortaklığı derinleştirmek için strateji belirlediğine işaret ederek, “Kazakistan, AB’nin bölgedeki kilit ortağıdır. Kazakistan Avrupa ile Uzak Doğu, Rusya ve Güney Asya arasında bir köprüdür.” diye konuştu. Yeni Orta Asya stratejisinde daha güçlü ve modern ortaklık oluşturmayı önerdiklerini kaydeden Tusk, ayrıca enerji, ulaştırma ve dijital haberleşme alanlarında iş birliğini derinleştirmeyi teklif ettiklerini söyledi.

Tusk, AB’nin Kazakistan’ın ilk ticaret ortağı ve yabancı yatırımcısı olduğuna dikkati çekerek, AB ile Kazakistan arasındaki geniş stratejik ortaklık iş birliği anlaşmasının AB’nin tüm üye ülkeleri tarafından yakın zamanda onaylanacağını aktardı. Geçen yıl ülkenin AB ile olan ticaret hacmi 37,7 milyar dolar, AB’den Kazakistan’a doğrudan yabancı yatırım ise 11 milyar dolar olarak gerçekleşti.

DONALD TUSK, SOVYETLERİN KAZAKİSTAN’DAKİ KATLİAMLARINI İNCELEDİ

İkili görüşmelerden sonra Tusk ve Tokayev, Sovyetler Birliği döneminde Kazaklara ve diğer Türk halklarına yapılan katliamların anıtı olan Akmola Kampı’nı ziyaret etti.

Tusk’ın ziyareti 31 Mayıs Kazak Soykırım Günü’nde gerçekleşti. Tusk ve Tokayev kampı ve müzeyi gezerek soykırımın tarihçesini incelediler. Donald Tusk kamptaki anıta bir çelenk bıraktı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in ailesinin de 1930’lu yıllarda kolhozlaştırma siyaseti nedeniyle büyük kayıplar yaşadığı öğrenildi.