AB komisyonu, Ukrayna'nın üyelik süreciyle ilgili ilk görüşü Haziran'da açıklayacak

Güncel
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 20:18
qha muhabir
09 Mayıs 2022, 20:18

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile video görüşmesi yaptı. AB komisyonunun, üyelik anketine Ukrayna’nın verdiği cevaplarla ilgili görüşlerini Haziran 2022’de sunmayı hedeflediğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile video konferans görüşmesi yaptı. Twitter üzerinde konuyla ilgili açıklama yapan Ursula von der Leyen, Zelenskıy ile G7 ülkeleri liderleriyle dün gerçekleştirdiği toplantının sonuçları hakkında konuştuklarını belirtti.

Avrupa Günü’nde, AB’nin ukrayna desteği ve Ukrayna’nın Avrupa üyeliğini konusunun ele aldıklarını söyleyen Ursula von der Leyen, “AB üyelik anketinin yanıtlarını almak için sabırsızlanıyoruz. Avrupa Komisyonu, görüşünü Haziran ayında sunmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

AB ÜYELİĞİNİN İLK ADIMI SAYILAN ANKET

AB üyelik sürecinin ilk adımı sayılan anket adı verilen belge 8 Nisan’da Ukrayna’ya verilmiş, bunun yanıtlanması ve AB Komisyonuna sunması bekleniyordu. Ukraynalı yetkililer de 18 Nisan’da belgeyi hazırladıklarını açıklamıştı. Ancak birçok AB üyesi ülkelerin yetkilileri bu belgelerin bu kadar kısa sürede tamamlanmasının olağanüstü olduğunu ifade etmişlerdi. Belge AB komisyonuna sunulduktan sonra, Komisyon da bu belgeyle ilgili görüşünü ve tavsiyesini AB üyesi ülkelerle paylaşacak.